U Sarajevskom ratnom teatru započele su probe za predstavu „Podroom“ rediteljice Ajle Bešić, autora Armina Behrema.

Direktorica SARTR-a Maja Salkić izrazila je veliko zadovoljstvo povodom nastavka saradnje Sarajevskog ratnog teatra s mladim talentiranim umjetnicima pozorišne scene.

Rediteljica Ajla Bešić pratila je nastanak predstave „Podroom“ od samog početka pisanja pa sve do finalne verzije. Već od prve verzije počela je razmišljati o konceptu i načinu na koji će predstavu postaviti na scenu. Dvije godine kasnije, to se i ostvarilo zahvaljujući ekipi SARTR-a.

Ono što ju je privuklo bila je tema, ali i Arminov poetski jezik pisanja, struktura i način na koji se poigrava s vremenom drame, zbog čega u jednom trenutku više nije bilo sigurno kada i da li se nešto dogodilo. Istakla je koliko je vrijedno imati pisca u procesu koji može na licu mjesta pojasniti, doraditi ili promijeniti tekst i odgovoriti na sve nejasnoće. Sretna je što ponovo ima priliku režirati tekst domaćeg autora.

„Glumačka ekipa, kao i cijeli autorski tim, izuzetno su posvećeni, a već se mogu vidjeti obrisi predstave Podroom“, dodala je.

Radnja predstave odvija se u pozadini noćnog života, klupske scene i malog stana, koji postaju privremena utočišta likovima. Ispituje se način na koji ljubav danas funkcioniše – gdje prestaje intimnost, a počinje strah?

Ishak, Kosta, Marija i Baja odlaze u klub „Podroom“, gdje se brišu jasne linije između stvarnosti i njihove projekcije. Noć se pretvara u niz isprepletenih scena. Atmosferska slika noćnog života smještena je između tehna i ličnih kriza, želja i gubitaka.

Uz tehno muziku, dijalog teče poput soundtracka, misli se ponavljaju i prekidaju, a sjećanja se pretresaju i preslažu u pokušaju da se pronađe istina. Ona su fragmentirana, iskrivljena emocijama i željama koje su prevladale razum.

Predstava istražuje klimave temelje i mehanizme ljudskih odnosa u vremenu nesigurnosti, u kojem se intenzivni odnosi stvaraju i raspadaju u sve kraćim vremenskim razmacima.

Autorski tim čine: rediteljica Ajla Bešić, autor i dramaturg Armin Behrem, kompozitor Mirza Rahmanović Indigo, scenografkinja Adisa Vatreš Selimović, kostimografkinja Lejla Hodžić, koreografkinja Amila Terzimehić, autor video projekcija Bojan Stojčić i dizajner vizuala Kemal Beganović. U predstavi igraju: Faruk Hajdarević, Anastasija Dunjić, Dino Sarija i Edin Koja Avdagić.

Premijera predstave „Podroom“ planirana je za kraj aprila 2025. godine.

Predstava „Podroom“ nastaje kao dio projekta Reinventing Classics, koji podržava UNESCO kroz program „Kultura i kreativnost za Zapadni Balkan“.

Culture and Creativity for the Western Balkans je projekat finansiran od strane Evropske unije s ciljem unapređenja dijaloga na Zapadnom Balkanu kroz jačanje kulturnog i kreativnog sektora te razvijanje njegovog potencijala za društveno-ekonomski uticaj u ovom regionu.