Jučer, povodom Dana nulte stope diskriminacije, koji se obilježava širom svijeta 1. marta, u prostorijama Austrijske kuće održana je konferencija posvećena djeci i mladima s Downovim sindromom i svim ranjivim kategorijama, s ciljem promocije ravnopravnijeg društva, inkluzije i uvažavanja različitosti.

Gradonačelnik Sarajeva Predrag Puharić, obraćajući se prisutnima u Evropskoj kući kulture i nacionalnih manjina, istakao je:

„Naša je odgovornost da gradimo društvo koje uči ljubavi, prihvatanju i solidarnosti. Da pokažemo da različitost nije prepreka, već bogatstvo. Da se ne zadovoljimo samo time što osuđujemo diskriminaciju, već da je aktivno suzbijamo – u zakonima, institucijama, ali prije svega u svakodnevnom životu.“

Kazao je i da Sarajevo ne želi biti grad koji samo priča o inkluziji, već grad koji je živi: „Ne budimo samo svjedoci promjena – budimo njihovi nosioci.“

Nakon prigodnog obraćanja gradonačelnika Sarajeva, održan je panel na kojem su govorili Duška Jurišić, zamjenica ministra za ljudska prava i izbjeglice BiH, Jasminka Džumhur, ombudsmenka za ljudska prava BiH, Sevdija Kujović, predsjednica Udruženja „Život s Down sindromom FBiH“ i Maja Salkić, direktorica Sarajevskog ratnog teatra SARTR.

O jednakim mogućnostima za sve glasno je progovorio Sarajevski ratni teatar SARTR predstavom „Up and Down“, rađenom u koprodukciji s Udruženjem „Život s Down sindromom FBiH“ i mladim izvođačicama i izvođačima s Downovim sindromom, u režiji Ermina Brave.

U ovoj predstavi djeca i mladi s Downovim sindromom hrabro i duhovito progovaraju o svom sazrijevanju, hrabrosti, samostalnosti, pravima koja im pripadaju, barijerama i izazovima s kojima se suočavaju u društvu, te na taj način puštaju glas jedne generacije koja mijenja svoj položaj.

Sarajevskom ratnom teatru SARTR-u je na jučerašnjoj konferenciji uručena Zahvalnica Grada Sarajeva.

„Grad Sarajevo u okviru svojih mogućnosti podržava rad institucija koje se bave humanom misijom i inkluzijom te se zalaže da se svim ranjivim kategorijama, među kojima su i osobe s Downovim sindromom i njihove porodice, osiguraju bolji uvjeti života, obrazovanja i rada. Cijeneći navedeno, gradonačelnik Grada Sarajeva donio je Odluku o dodjeli priznanja – Zahvalnice Grada Sarajeva Sarajevskom ratnom teatru za inkluziju godine, a sve s ciljem da i druge ustanove slijede ovaj svijetli primjer“, saopćeno je iz Gradske uprave Sarajeva.

Direktorica Sarajevskog ratnog teatra Maja Salkić naglasila je da pozorište ima moć da ruši barijere, otvara dijalog i gradi društvo jednakih mogućnosti za sve. Također je istakla da je, u ime tima SARTR-a, ponosna što su dio ove inicijative i što zajedno rade na stvaranju otvorenijeg i pravednijeg društva.