Razgovarala: Elma Hodžić

Saliha Drinovac je umjetnica čiji rad duboko rezonira s osobnim iskustvom, prirodom i istraživanjem čistog likovnih jezika. Rođena je u Bugojnu, gdje je odrasla uz netaknutu prirodu srednje Bosne. Školovanje je nastavila u Sarajevu. Razvila je specifičan umjetnički izraz koji spaja unutrašnju refleksiju s vanjskim svijetom – njena umjetnost ne ostaje samo u sferi estetskog, već se bavi i temama poput ženske reprezentacije, društvenih stereotipa i identiteta. Saliha nije samo umjetnica; ona je i edukatorica koja svoj rad temelji na iskustvu i prirodi, stvarajući duboku povezanost između svojih kolaža i pojavne stvarnosti.

Saliha, rođeni ste u Bugojnu, a obrazovanje ste nastavili u Sarajevu. Kako su Vaše prve godine u Bugojnu utjecale na Vašu umjetnost?

Moje odrastanje u Bugojnu imalo je uistinu veliki utjecaj na moj umjetnički izraz. To je mali grad, ali bogat prirodom, okružen lijepim planinama i šumama srednje Bosne, prožet rijekama i rječicama. Vjerujem da sam, upravo zato što sam odrastala u ovakvom ambijentu, još od malih nogu razvila posebnu osjetljivost prema prostoru i okolini u kojoj živim. Uz to, odrastala sam uz dječje pozorište, što mi je bio i prvi susret s umjetnošću, i to se značajno odrazilo na oblikovanje mog načina razmišljanja i izražavanja – bila je to zapravo jedna vrsta prekretnice u mom životu. Nakon završetka osnovne škole u Bugojnu, odlučila sam zakoračiti u nepoznato i upisati srednju školu u Sarajevu, dok je moja porodica ostala u rodnom gradu. Uprkos izazovima koje je donijela ta udaljenost, iskustvo me naučilo samostalnosti i osnažilo, dajući mi dodatnu motivaciju da se posvetim ostvarenju svojih snova. Upisala sam Srednju školu primijenjenih umjetnosti, a potom i Akademiju likovnih umjetnosti u Sarajevu – i tako  je započelo moje putovanje u svijetu umjetnosti.

Osnažiti žensko tijelo

Tokom studija bavili ste se istraživanjem teme “Tijelo i društvene teorije o tijelu kroz prizmu ženskog akta”. Možete li nam reći više o tome kako ste pristupili ovoj temi i šta ste željeli postići istražujući tijelo kroz umjetnost? Kako ste doživjeli ulogu žene u umjetnosti i društvu? Na koji način Vaša djela odgovaraju na te izazove i stereotipe?

Cilj teme i rada bio je istražiti načine na koje društvo interpretira žensko tijelo. Pristup sam temeljila na proučavanju teorijskih osnova, dok sam istovremeno prenosila vlastito iskustvo i iskustva drugih žena. U svijetu u kojem se žensko tijelo često svodi na objekt estetskog promatranja, kroz svoje radove nastojala sam prikazati ženski akt kao višedimenzionalnu formu izraza, u kojoj se ne radi samo o vanjskom izgledu, već o unutrašnjem doživljaju, identitetu i emocionalnoj dubini.

Pokušala sam osnažiti žensko tijelo oslobođeno kompleksa, kao prostor autentičnosti, snage i ranjivosti, propitujući odnos društva prema tijelu. Zanimljivo je bilo istraživati ustaljene narative o reprezentativnosti tijela i otkrivati prostor oslobađanja od spoljašnjih očekivanja i pronalaženja vlastitih načina da se identificiram i izrazim u kontekstu sebi bliskih iskustava.

Foto: Romano Kuduzović

Slikarstvo, kolaž, eksperiment

Kako biste opisali svoj umjetnički stil i tehnike? Šta Vas inspiriše u procesu stvaranja i u odabiru materijala?

Moj rad nastaje na spoju ličnog iskustva, prirode i istraživanja likovnog jezika. Kao nastavnica likovne kulture, svakodnevno se podsjećam na osnovne likovne elemente – boja, ploha, oblik, ritam, kontrast, tekstura – što se prirodno prenosi i na radove, naročito u kolažima, gdje se kroz slojeve materijala gradi vizuelna dinamika i narativ.

Zaljubljena sam u prirodu i planine, a kako ih sada rjeđe posjećujem, pejzaže gradim kroz sjećanja. Ljudska figura u mojim kolažima doslovno je prisutna, ali uvijek u apstraktnom pejzažu. Fotografije koje mi prijatelji šalju s planine često su inspiracija, a ljudi na njima postaju dio šireg prirodnog okruženja. Kroz kombinaciju slikarstva, kolaža i eksperimentalnih tehnika otvaram dijalog na koji način je priroda povezana s nama, a na koji mi s njom i kako ta veza oblikuje našu percepciju i emocije. Ova veza s prirodom ogleda se i u izboru materijala – često koristim ručno rađeni papir kako bih dočarala teksturu pejzaža i njegovu unutrašnju snagu.

Kako gledate na trenutnu umjetničku scenu u BiH? Koji su izazovi – i kako ih prevazići?

Umjetnička scena u BiH je trenutno dinamična, ali i očigledno izazovna. Postoji mnogo umjetnika koji istražuju važne društvene, političke i ekološke teme, ali nedostatak institucionalne podrške, prostora za izlaganje i finansiranja često otežava njihov rad.

Izazove je moguće prevazići jačanjem saradnje među umjetnicima, stvaranjem nezavisnih platformi i prostora za rad, ali i većim angažmanom u javnom prostoru. Smatram da je ključno izgraditi snažniju vezu s publikom i edukovati ljude o važnosti savremene umjetnosti. Također, važno je povezivanje sa scenama izvan BiH, kako bismo proširili vidljivost i otvorili prostor za nove mogućnosti.

Oslobađanje kreativnosti

Kako je majčinstvo promijenilo Vašu poziciju u svijetu umjetnosti, poglede na svijet? Šta je Damir donio u Vaš život?

Majčinstvo mi je donijelo, prije svega, zrelost. Više radim, bolje cijenim i koristim vrijeme i jasnije postavljam prioritete. Postala sam svjesnija prolaznosti trenutaka i važnosti bilježenja emocija, što se odražava u radu.

Damir je u moj život donio nježnost, strpljenje i novu perspektivu. Kroz zajedničke igre, brigu i nježnost, iznova promišljam apstraktnost emocije iz čega crpim i dodatnu inspiraciju za svoje vizualne kompozicije. Njegova radoznalost me podsjeća na jednostavnost stvaranja i oslobađa kreativnost na neki potpuno novi i neočekivan način za mene.

Na koji način biste voljeli dalje razvijati svoju karijeru? Koje projekte planirate realizirati u 2025. godini?

U narednom periodu želim se fokusirati na realizaciju samostalne izložbe koja će biti predstavljena u više gradova BiH, kao i nekoliko kolektivnih izložbi unutar zemlje, ali i izvan njenih granica. Ovi projekti bit će prilika za daljnje istraživanje i prezentaciju mog umjetničkog rada, a istovremeno i za povezivanje s umjetničkom scenom u BiH i šire. Također, planiram sudjelovati u međunarodnim projektima koji će omogućiti razmjenu iskustava i ideja s umjetnicima iz drugih kultura, čime bih dodatno proširila svoje znanje i otvorila nove vidike.