Od 8. maja u Hartefakt Kući održava se premijerni ciklus predstave reditelja Andreja Nosova Njih više nema, s Mirjanom Karanović, Svetozarom Cvetkovićem i Albanom Ukajem u glavnim ulogama.

Nakon više od četiri godine umjetničko-istraživačkog procesa, publika će u Hartefakt Kući premijerno moći pogledati novu predstavu Andreja Nosova, prema tekstu Doruntine Baše, koja propituje odgovornost, zaborav i solidarnost, koristeći hibridnu pozorišnu formu. Premijerni ciklus u Beogradu zakazan je za 8, 9, 12, 13. i 14. maj, te 4, 5. i 6. juni, s početkom u 20 časova.

Nakon beogradske premijere, predstava će biti izvedena i u Sarajevu u novembru, te u New Yorku u decembru.

“Iskreno, ne mogu opisati količinu emocija i zahvalnosti prema Heartefact timu za uloženi trud, istraživanje i rad tokom posljednje četiri godine na predstavi Njih više nema, na čelu s Andrejem Nosovim. SARTR je prirodno postao dio projekta, oslonivši se na naša iskustva i umjetnički ansambl. Veoma rijetko predstave budu više od samog umjetničkog čina. Slobodna sam da kažem da je ovo ljudski i pozorišni stav o bolnom periodu naše zajedničke historije. Komad prati Sadiku, koja je preživjela genocid u Srebrenici i koja proslavlja svoj rođendan, daleko od svoje domovine, u Holandiji. Stoga smatram da imati predstavu o Srebrenici Njih više nema na relaciji Beograd-Sarajevo zaslužuje poštovanje. Predstava je počela svoj život premijerama 8. i 9. maja u Beogradu, a naša publika će imati priliku predstavu gledati od novembra na redovnom repertoaru SARTR-a”, izjavila je direktorica SARTR-a Maja Salkić.

Koncept predstave Njih više nema nagrađen je još 2022. godine prestižnom Ibsen Scope nagradom, u konkurenciji od 54 projekta iz trideset zemalja, a Andrej Nosov je izabran kao jedan od pet umjetnika koji su dobili priliku da realizuju svoje produkcije s fokusom na savremene društvene i političke prilike.

„Ova predstava je naš umjetnički način da preispitamo i razumijemo sudbine i posljedice ratova na prostoru bivše Jugoslavije. Duboko vjerujem da bez empatije i prihvatanja odgovornosti nema dugoročnog mira na ovim prostorima. Kada odbacimo sve velike i pomalo otrcane fraze koje stalno koristimo i čujemo u javnom prostoru, ovim umjetničkim činom pokušavamo da gradimo prostore sjećanja. Važno je i da razumijemo da je preživljavanje, za one koji ostaju, ne samo tuga zbog gubitka, već i veliki strah od zaborava. Zaborav, lični i kolektivni, ubija. Zaborav je kazna za žrtve, a melem za počinioce“, izjavio je Nosov.

Glavne uloge povjerene su Mirjani Karanović, Svetozaru Cvetkoviću i Albanu Ukaju, a u predstavi učestvuju i sarajevski glumci i glumice: Maja Salkić, Davor Sabo, Kemal Rizvanović, Matea Mavrak, Hana Zrno, Sanin Milavić, Faruk Hajdarević, Alen Konjicija, Natalia Dmitrieva i Dino Hamidović.

Scenografkinja je Zorana Petrov, kostim je povjeren Seleni Orb, a kompozitor je Draško Adžić. Dizajner svjetla je Nemanja Calić, dizajneri zvuka su Nikola Erić i Luka Cvetko. Snimatelj zvuka je Mirza Tahirović – Studio Chelia, a dramaturšku podršku pružila je Nejra Babić Halvadžija. Produkcijski tim čine Aleksandra Lozanović, Selena Pleskonjić i Ksenija Milutinović. Autor plakata i afiše je dizajner Ismar Žalica.

Predstava nastaje u koprodukciji Hartefakta (Srbija), Sarajevskog ratnog teatra (BiH) i My Balkans (SAD, Srbija), u saradnji s La MaMa Experimental Theatre Club, Ibsen Scope (Norveška) i Allianz fondacijom (Njemačka).