Razgovarala: Elma Hodžić
Eldina Kožljak je mlada, talentovana i vrijedna likovna umjetnica, koja iza sebe ima realizirane brojne izložbe i umjetničke projekte. Iako je po formalnom obrazovanju grafičarka, ona radi i sa svim ostalim likovnim medijima, a svoj rad najviše zasniva na prikazima morskog svijeta i istraživanjima ljudske psihologije. Pored toga, Eldina je osmislila i napravila niz zanimljivih likovnih radionica za djecu i odrasle. More i sva morska bića doživljava kao neiscrpnu inspiraciju koja je rezultirala brojnim grafičkim ciklusima.
Kako si započela svoju umjetničku karijeru? Šta te inspirisalo da se baviš grafikom?
Odluka da se najviše bavim grafikom u svom radu se pojavila sasvim prirodno. Nakon završene Srednje škole primijenjenih umjetnosti i upoznavanjem sa svim likovnim pravcima, odlučila sam upisati Akademiju likovnih umjetnosti u Sarajevu, i to upravo na Odsjeku za grafiku. Izuzetno zanimljivi tehnološki procesi pri radu su mi dali mogućnost za dosta eksperimentisanja, što me je upravo i zadržalo pri ovom mediju, čak i nakon studija. Kroz školovanje su se javljale prilike za izlaganje i učešće na raznim projektima, što se zadržalo sve do danas.
Nove dimenzije kreativnosti
Koje tehnike najviše koristiš u svom radu? Da li imaš omiljeni stil ili temu kojom se najviše izražavaš?
Tehnika koju trenutno najviše koristim je monotipija. Radi se o grafičkoj tehnici koja daje unikatne i neponovljive otiske, što je suprotnost tradicionalnoj grafici kao umjetnosti multioriginala. S obzirom na to da se potrebe umjetnika konstantno mijenjaju, ideje i ono što želimo vizuelno prenijeti, nekada traže potpunu promjenu medija. U svom radu, često osjećam potrebu da se izražavam kroz različite medije. Inspiracija je fluidna i ima nepredvidive putanje, te se rad razvija i mijenja u skladu sa mojim trenutnim osjećanjima i autorskim potrebama. Ne mogu se ograničiti upotrebom samo jedne tehnike koja bi dugo diktirala moj rad, nekada je to slikarstvo, dok me drugi put privuku različite grafičke tehnike ili čak njihova kombinacija. Taj proces prelaska iz jednog medija u drugi omogućava mi da istražujem nove dimenzije svoje kreativnosti te na taj način ostajem autentična u svom izrazu.
Možeš li nam opisati svoj proces stvaranja umjetničkog djela? Kako nastaje tvoj rad od ideje do završnog proizvoda? Ko ili šta te najviše inspiriše u stvaranju?
Cilj mi je eksperimentisati u procesu rada što više mogu. Upravo tim procesom sam od tradicionalnih grafičkih tehnika došla do kombinovanja monotipije sa crtaćim tehnikama i slikarstvom. Mom trenutnom izražaju najviše pomažu različitosti u kompoziciji. One kreću od ekpresivnog i apstrahovanog monotipskog otiska, do polutonova i redukovanih poteza u akvarelu, pa sve do jasno definisanih i detaljnih linija u pero crtežu. Smjer u kojem moje grafike idu i planovi koje imam za buduće realizacije, više naginju upotrebi grafike na novi način uz korištenje drugačijih materijala. Svi radovi su izrađeni u plavim tonovima, što im daje posebnu prozračnost i lakoću. Plava boja je prisutna i simbolično, naglašavajući beskonačnost i dubinu morskih prostranstava. Motivi koje predstavljam u svojim radovima su isključivo morski. Oni obuhvataju kako stvarne životinje, tako i morska bića koja kreira moja mašta. Inspiracija ovom temom proizilazi iz fascinacije i konstantnog otkrivanja novih činjenica njihovog harmoničnog života, lakoće kretanja i fluidnošću njihovih pokreta. Kroz svoje radove nastojim prenijeti osjećaj bezbrižnosti i elegancije, otkrivajući ljepotu i kompleksnost tog svijeta i kako se on povezuje sa prisustvom čovjeka. Baveći se ovom temom, nalazim se u delikatnoj ravnoteži između stvarnosti i mašte. Moji radovi nisu samo prikaz morskih motiva, već omaž ljepotama svijeta koji je jednako stvaran koliko i namaštan, tajnovit, a opet beskrajno inspirativan.
Složenost ljudskog iskustva
Koji su najveći izazovi s kojima se suočavaš kao mlada umjetnica – i još važnije, kako prevazilaziš te izazove?
Mislim da će se izazovi mladih umjetnika izjednačiti sa izazovima umjetnika koji već decenijama uspješno rade. Bez obzira na generacijske razlike, dijelimo iste probleme. Nažalost imamo brojne izazove, koji su uobičajeni u zemlji gdje je potrebno kulturi davati veću važnost. Jedan od najvećih izazova je ograničen pristup međunarodnim projektima i izložbama. Učestvovanje na tim događajima zahtijeva složenu papirologiju i često je komplikovano organizovati izvoz umjetničkog djela. Susrećemo se sa birokratskim preprekama koje usporavaju ili onemogućavaju umjetnički rad. Cilj svih nas je dosegnuti širu publiku, ostvariti prepoznatljivost u vlastitoj zemlji, pa i izvan nje. Ipak, upornost, fleksibilnost i kreativnost su ključni alati u prevazilaženju ovih izazova. Udruživanje sa drugim umjetnicima, sudjelovanje u raznim projektima i kolektivnim izložbama nam otvara vrata za nove mogućnosti. Vjerujem da je svaki izazov prilika za rast i razvoj, te se trudim iskoristiti svaku prepreku kao inspiraciju za daljnji rad.
Možeš li nam otkriti svoje planove za budućnost – koje projekte ili ideje planiraš realizovati u skorijoj budućnosti?
Trenutno sam posvećena radu na nekoliko projekata. Nedavno sam imala samostalnu izložbu na kojoj su mnoga moja djela pronašla svoj novi dom, što me je ispunilo velikim zadovoljstvom. Samim tim, trenutno intenzivno radim na izradi novih radova i pripremanju druge samostalne izložbe koja bi ovog puta bila još veća. Pored toga, u planu imam i nekoliko kolektivnih izlaganja. Mjesec septembar obećava da će biti vrlo dinamičan i ispunjen raznim aktivnostima i umjetničkim događajima. Ono što sada mogu zaključiti jeste da će druga polovina godine biti još izazovnija i kreativnija, te se radujem što ću svoje nove ideje podijeliti sa publikom.
Kako vidiš ulogu umjetnosti u društvu danas? Šta misliš da umjetnost može donijeti ljudima u svakodnevnom životu?
Umjetnost bi trebala biti dio svakodnevice, a ne luksuz. Kultura i umjetnost ne smiju biti privilegija rezervisana za rijetke trenutke slobodnog vremena ili „posebne prilike“. Ona je tu da obogati naše živote, da doživljavamo stvari i trenutke na novi način. Jedino nas umjetnost danas može inspirisati i povezati sa našim najdubljim emocijama i mislima. To je savršen izlaz iz užurbanosti i prezasićenja raznim obavezama. Ljudska svakodnevica bi bila neizmjerno bogatija kada bismo umjetnosti dali veću pažnju i kada bismo je integrisali u sve aspekte društvenog života. Važno je nekada odstupiti iz ustaljene dnevne rutine i dati priliku novim stvarima ili događajima da nas podsjete na ljepotu i složenost ljudskog iskustva koje ne možemo uvijek racionalno objasniti. Na taj način ona može postati neizostavni dio našeg identiteta i kolektivnog duga.