Ljeto je savršeno doba za opuštanje uz dobru knjigu. Dok sunce grije, nema boljeg načina da provedete slobodno vrijeme nego da se povučete u hladovinu s dobrom knjigom u ruci. Urban Magazin, u saradnji s renomiranom izdavačkom kućom Buybook i urednicom Enom Hasečić, donosi pažljivo odabranih pet književnih preporuka koje ne biste trebali propustiti.
Bez obzira na to tražite li emotivnu priču o prijateljstvu, povijesni roman, satirični putopis ili napeti triler, ova lista sadrži knjige koje će zadovoljiti različite ukuse i interesovanja. Pripremite se za ljetnu avanturu koja će vas povesti od Mostara i Sarajeva, sve do dalekih krajeva Galicije i mistične Konje. Svaka od ovih knjiga nudi jedinstveno iskustvo koje će vam obogatiti ljeto i ostaviti trajni utisak.
Sandro, Elvedin Nezirović
“Elvedin Nezirović je na tragu svojih prethodnih romana koji se opsesivno bave novijom istorijom Mostara – onom iz ranih devedesetih godina prošlog stoljeća koja je trajno obilježila naš svijet – napisao još jedan, četvrti do sada. Naslov je Sandro, a bavi se životom Elvedinovog prijatelja iz djetinjstva. Kako počinje priča? Tako što Sandro u svome kasnom dječaštvu ostaje sam, bez zaštite porodice koja ne živi u gradu u kojem je upravo počeo rat. Priča je ovo o vremenu zla u kojem je život pojedinca sveden na lično ime i o tome što se događa komplikovanim identitetima u važnim istorijskim događajima.”
Semezdin Mehmedinović
Bejturan i ruža, Aleksandar Hemon
Kada jednog junskog dana 1914. nadvojvoda Franz Ferdinand uz veliku pompu stiže u Sarajevo, Rafael Pinto zaokupljen je mljevenjem bilja za pultom svoje apoteke. Pinto je daleko od pomisli da će sukob ogromnih razmjera zapaliti svijet. A onda svijet eksplodira…
U rovovima u Galiciji, surovu stvarnost ratnog nasilja Pinto uspijeva preživjeti samo zahvaljujući pažnji saborca Osmana, svoga zaštitnika i ljubavnika, čovjeka od akcije i karizmatičnog pripovjedača, koji upotpunjuje Pintinu poetsku dušu.
Zajedno bježe iz rovova, preživljavaju gotovo sigurnu smrt, susreću se sa špijunima i boljševicima, putuju preko planina i kroz pustinje, iz svijeta u svijet, stižući do Šangaja, i sve to samo zahvaljujući Pintinoj ljubavi prema Osmanu – kao i povremenoj upotrebi opijata.
“Jedan od najboljih romana koje sam ikad pročitao… Ukratko, remek-djelo.”
Rabih Alameddine
Pamtim to kao da je bilo danas, Boro Kontić i Sejo Sexon
“Knjiga je u osnovi priča o pjesmama Seje Sexona. Istovremeno i opis Sarajeva osamdesetih, podsjećanje na brojne ljude koji su se kretali u tim krugovima, aferama koje su pratile grupu, ratu i povratku Zabranjenog pušenja poslije sedam godina te svim poslijeratnim albumima ove grupe sve do današnjeg dana.”
Boro Kontić
Prizemna Amerika, Iljf i Petrov
“Putujući kao službeni sovjetski pisci u Sjedinjene Američke Države u vrijeme Velike ekonomske krize, Iljf i Petrov na svoj karakterističan duhovit i satiričan način opisuju doživljaje i upoznavanje s američkom kulturom i načinom života, ne suzdržavajući se od kritike kako američke stvarnosti tridesetih godina, tako ni od sovjetskih predrasuda o ‘dekadentnom američkom kapitalizmu’.
Odlomke iz knjige u nastanku su prvo objavljivali u Pravdi te u časopisu Ogonjok (gdje su objavljene i Iljfove fotografije s putovanja uključene u ovo izdanje), a poslije su u cjelosti objavljeni u časopisu Znamja 1936. godine, dok su 1937. objavljeni kao posebna knjiga. Maestralna Prizemna Amerika može se čitati i danas najviše zbog britkog i duhovitog stila i izvrsnih zapažanja. Bez ikakve sumnje – to je putopis za sva vremena.”
Žarko Milenić, prevodilac knjige
Vrata tajni, Ahmet Umit
Vrata tajni nezaboravan je roman Ahmeta Ümita, jednog od najčitanijih savremenih turskih autora čija se djela prodaju u milionima primjeraka. Vrata tajni su mnogo više od običnog trilera. To je knjiga tajni. Onih koje traju više od sedam stoljeća. Onih o odnosu između Dželaluddina Rumija i Šemsa iz Tabriza. I, iznad svega, onih tajni o Šemsovom ubistvu.
I ovim romanom Ümit je još jednom pokazao svoje majstorstvo koje se ogleda u dočaravanju atmosfere, u ovom slučaju mistične Konje, te psihološkoj karakterizaciji likova čije pravo lice biva otkriveno tek na posljednjim stranicama.