Priredila: Dr. Naida Salković
Stručni portal Znanjem do zdravlja

U svijetu, pa tako i u našoj državi, sve češće se spominje lijek Ozempic, a kako ovaj lijek dobija popularnost, javlja se potreba da se objasni način rada ove vrste lijekova, njihova upotreba, te njihovi mogući negativni učinci.

Šta su agonisti GLP-1 i za šta se koriste?

Agonisti GLP-1 su relativno nova grupa lijekova koji se od 2005. godine uspješno koriste za liječenje dijabetesa tip 2. Različite naučne studije su pokazale da su ovi lijekovi znatno uspješniji u tretiranju dijabatesa nego neke druge vrste lijekova namijenjene za ovo oboljenje. U posljednje vrijeme, na osnovu rezultata naučnih istraživanja, ovi lijekovi su odobreni  za liječenje “nezdrave tjelesne težine” – gojaznosti ili pretilosti (uzimanje ovog lijeka može dovesti do gubitka 15-20% tjelesne težine). Semaglutid (generičko ime) spada u ovu grupu lijekova, a prodaje se pod nekoliko različitih naziva u zavisnosti od farmaceutske kuće koja ga proizvodi: Ozempic, Wegovy, Rybelsus.

Agonisti GLP-1 se koriste za liječenje dijabetesa tip 2. U posljednje vrijeme, na osnovu rezultata naučnih istraživanja, ovi lijekovi su odobreni  za liječenje “nezdrave tjelesne težine” (može dovesti do gubitka 15-20% tjelesne težine)

Kako ovi lijekovi djeluju na naš organizam?

Da bi razumjeli kako ovi lijekovi djeluju važno je razumjeti ulogu GLP-1 hormona u našem organizmu. GLP-1 je hormon koji se prirodno luči u našim  crijevima i taj hormon ima nekoliko funkcija:

  1. Stimuliše lučenje inzulina (insulin snižava (kontroliše) nivo šećera u krvi)
  2. Blokira lučenje glukagona (glukagon je hormon koji povećava nivo šećera u krvi)
  3. Usporava pražnjenje stomaka (time snižava ulazak šećera iz hrane u krv)
  4. Izaziva osjećaj sitosti te time smanjuje apetit i količinu unesene hrane (GLP-1 djeluje na centre u mozgu koji regulišu osjećaje gladi i sitosti)

Agonisti GLP-1 su lijekovi koji oponašaju ulogu GLP-1 hormona i time kontrolišu nivo šećera u krvi, apetit i količinu hrane koja se unosi u organizam.

Kako se ovi lijekovi koriste?

Ozempic ili Wegovy su lijekovi koji se apliciraju u obliku subkutane injekcije, jednom sedmično, a mogu se injektirati u stomak, natkoljenicu ili ruku, dok Rybelsus dolazi u obliku tableta. Najveća razlika izemeđu Ozempica,  Wegovy i Rybelsus su njihove indikacije za upotrebu, tako se Ozempic i Rybelsus propisuju za liječenje dijabetes melitusa tipa 2, a Wegovy za liječenje povećane tjelesne težine. Važno je napomenuti i to da je, kako bi ovi lijekovi imali pravi učinak, potrebno da pored redovnog uzimanja terapije, pacijenti promjene i životni stil, uvođenjem tjelovježbe, promjene načina prehrane i slično

Kako bi ovi lijekovi imali pravi učinak, potrebno da pored redovnog uzimanja terapije, pacijenti promjene i životni stil uvođenjem tjelovježbe, promjene načina prehrane i slično

Za koja druga oboljenja bi ovaj lijek mogao biti učinkovit?

Svakodnevno se objavljuju novi članci sa rezultatima o različitom djelovanju ove vrste lijekova. Istraživanja pokazuju da agonisti GLP-1 mogu smanjiti rizik od razvoja kardiovaskularnih, te  bubrežnih bolesti. Nedavno istraživanje na laboratorijskim životinjama je pokazalo da bi ovi lijekovi mogli pomoći u liječenju bolesti jetre, kao i neuroloških poremećaja (naročito Alzheimerove i Parkinsonove bolesti). Pored toga, postoje i istraživanja koja pokazuju da semaglutid ima uticaj na liječenje ovisnosti liječenje ovisnosti. Također, istraživanja pokazuju da ovi lijekovi mogu smanjiti inflamaciju u tijelu koja uzrokuje niz hroničnih bolesti. Povećana tjelesna težina smatra se faktorom rizika za razvoj većine bolesti, tako da upotrebom ovih lijekova postoji šansa za smanjenjem rizika za nastanak niza drugih oboljenja koji su povezani sa povećanom tjelesnom težinom i nezdravim životnim navikama.

Kakve nuspojave mogu izazvati ovi lijekovi?

Kao i svaki lijek, semaglutid može dovesti do određenih nuspojava. Nuspojave koje su najčešće povezane sa korištenjem ovog lijeka uključuju probleme sa probavnim sistemom (proljev, mučnina, zatvor) koje se lako prevaziđu propisivanjem najnižih doza i postepenim povećavanjm doze. Kod osoba koje imaju nekontrolisani dijabetes može doći do pogoršanja dijabetičke retinopatije ako nije pod kontrolom očnog ljekara. Vrlo rijetko može doći do pankreatitisa (upale gušterače). Semaglutid se ne smije primjenjivati kod pacijenata sa dijabetes melitus tip 1, niti za liječenje dijabetičke ketoacidoze (komplikacija dijabetes melitusa).

Nuspojave koje su najčešće povezane sa korištenjem ovog lijeka uključuju probleme sa probavnim sistemom (proljev, mučnina, zatvor) koje se lako prevaziđu propisivanjem najnižih doza i postepenim povećavanjm doze

Upotreba (i zloupotreba) lijekova kao što je Ozempic za mršavljenje

U posljednje vrijeme Ozempic/Wegovy (semaglutid) se zloupotrebljavaju bez preporuke ljekara, a najčešće je cilj da se smrša i očuva željena težina. Indikacije za upotrebu semaglutida za pretilost/gojaznost su:

BMI > 30 kg/m2 ili  BMI >27 kg/m2 plus još jedan komorbiditet vezana za gojaznost (npr. hipertenzija ili povećani holesterol ili dijagnoza kardiovaskularne bolesti).

Postoje podaci o prodaji ovog lijeka na crnom tržištu, te je Agencija za lijekove i medicinska sredstva Bosne i Hercegovine naglasila da se lijek Ozempic uzima/podiže isključivo u registrovanoj zdravstvenoj ustanovi (apoteci) i na preporuku ljekara.