Kako se temperature polako snižavaju i naši četveronožni prijatelji se trebaju pripremiti za zimu. Za vas imamo nekoliko korisnih savjeta kako da osigurate da vaši ljubimci budu sigurni u toku zime, te kako da izbjegnete potencijalne opasnosti zimskih šetnji.
Kako osigurati da vašem psu bude toplo
Dozvolite da vašem psu naraste zimska dlaka, a ako imate štene, psa sa kratkom dlakom ili starog psa, kupite mu odgovarajući zimski kaputić ali obratite pažnju da ovaj komad odjeće bude lako vidljiv u mraku. Jako je bitno da novu odjeću vašem psu uvedete oprezno i postepeno kako bi se osjećao ugodno u njemu i rado ga nosio. Psi nekada negoduju kada je vrijeme da se preko njihove glave navuče prsnik ili kaputić, pa se pobrinite da pri oblačenju imate dovoljno poslastica koje vaš pas voli, te ih obilno nudite prvih nekoliko puta dok mu oblačite kaput, kao i kada se prvo počnu kretati u njemu jer im i to može biti neobično. Vašem ljubimcu može trebati malo vremena da se navikne na novi komad odjeće i na način kako to utječe na njihovo prirodno kretanje, pa poslastice rasporedite po prostoriji i dozvolite im da se slobodno kreću i sami ih traže. Ovo će istovremeno poslužiti kao distrakcija i kao nagrada.
Ako dosljedno budete nudili poslastice svaki put kada im oblačite kaput, psi će uskoro naučiti da se raduju šetnji u kaputiću.
Pružite vašem psu priliku za aktivnosti i tokom hladnih zimskih dana
Tokom zime ćete sa vašim psom vjerovatno provoditi više vremena u kući. Potrudite se da vaš ljubimac uvijek ima dovoljno aktivnosti i unutar kuće i da nauči da se opusti i zabavi sam kada ste vi zauzeti. Igračke koje otpuštaju hranu, kao npr. Kong mogu biti vrlo korisne da vašeg psa zabave duži period tokom kojeg može bez vaše pažnje.
Savjeti za zimske šetnje
Uvijek držite svog psa na povocu u šetnji u zajednici, a to je posebno važno ako pada snijeg. Snijeg naše krznene prijatelje može dezorijentisati pa se tako mogu lako izgubiti. Osigurajte da vaš pas ima ogrlicu i da je mikročipovan. Kada su temperature jako niske može biti teško prikopčati povodac na ogrlicu ili prsnik, a metalna kopča od kiše može zahrđati, pa redovno provjeravajte je li oprema za vašeg psa u dobrom stanju. Nakon šetnje obavezno prebrišite šape, noge i stomak vašem psu kako sitni pijesak i so ne bi iritirali njegovu kožu. Nikada ne ostavljajte svog psa u autu za vrijeme ekstremnih temperature! I obratite pažnju – antifriz je veoma otrovan ali psima jako ukusan. Držite ga podalje od vašeg ljubimca.
Praznici su veseli, ali nažalost i vrijeme glasnih zvukova
Koliko su česti strahovi od buke kod pasa?
Najnovija istraživanja pokazuju da su strah od glasnih zvukova i buke vrlo česti među populacijom pasa. Zapravo, gotovo polovica vlasnika pasa prijavljuje da njihov pas reagira na glasne zvukove pokazujući znakove straha ili tjeskobe, poput drhtanja ili skrivanja. Ovi izvještaji su prilično zabrinjavajući za dobrobit naših ljubimaca, ali i pasa koji nažalost žive nezbrinuti na ulici.
Koji zvukovi uzrokuju najveći problem?
Kao što je i za očekivati, najviše vlasnika prijavljuje strahove od zvuka vatrometa, a odmah zatim od petardi. Pored vatrometa i petardi, psi se najviše boje grmljavine. Ne možemo kontrolirati prirodu, ali možemo biti svjesni zvukova i pomoći psima da ih lakše prebrode. Ljudi koji se vesele smatraju zvuk vatrometa izrazom slavlja, ali sa stanovišta pasa, kao i mnogih drugih životinja, ovi zvukovi su zastrašujući posebno jer se pojavljuju bez upozorenja i bez ikakvog vidljivog razloga!
Šta psi rade kada su uplašeni?
Neki psi imaju reakcije s kojima se dosta teško nositi! Neki od njih od stresa „iskopaju“ sve iz ormara, neki se sakriju ispod kreveta, trče iz sobe u sobu, ne mogu prestati da drhte. Ako se tokom trajanja glasnih zvukova, kojih se plaše, sa svojim psom zadesite vani, može se desiti da u panici pobjegnu od vas, potencijalno dolazeći pod rizik od prometnica i drugih opasnih situacija. Međutim, kao i ljudi, svaki pas pokazuje kako se osjeća na različit način. Tako postoje psi koji pokazuju mnogo suptilnije znakove straha, pa u tim slučajevima vlasnici ne mogu uvijek prepoznati da postoji problem. Ponašanje psa koji pokazuje suptilne znakove uznemirenosti uključuje često oblizivanje, inače nekarakteristično baljenje, zavlačenje ispod stola ili sofe, te praćenje svog vlasnika u stopu, pripijajući se uz njega. Ovakvi psi su vjerovatno podjednako pod stresom kao i oni koji pokazuju dramatično ponašanje, pa je jednako važno prepoznati ove znakove i pomoći svom psu u ovakvoj situaciji.
Šta uraditi ako se vaš pas uplaši glasnih zvukova?
Ako je vaš pas zabrinut zbog buke koju čuje, treba uzeti u obzir dvije stvari:
- Šta da uradim SADA, u noći s vatrometom i zvukovima petardi, ili tokom grmljavine
- Šta da uradim da mu dugoročno pomognem
Šta možete uraditi odmah?
Najvažnije što trebate uraditi ako se vaš pas zabrine zbog glasnih zvukova je:
- Reducirajte direktni utjecaj buke i bljeskova
Njegovo okruženje možete učiniti manje zastrašujućim tako što ćete pokušati, što je više moguće, zagušiti zvukove vatrometa ili drugih zvukova. Zatvorite prozore i odvedite svog psa u središnji dio kuće ili stana gdje se buka manje čuje. Možete također puštati muziku ili uključiti TV koji će prigušiti vanjske zvukove. Zatvorite zavjese kako biste bili sigurni da vaš pas ne može vidjeti bljeskove vatrenog svjetla ili munje. Izbjegavajte izvođenje svog psa na mjesta gdje znate da postoji opasnost od vatrometa ili petard, a šetnju tempirajte u vrijeme koje je sigurnije.
- Ostanite smireni i nemojte ružiti svog psa
Važno je da vi ostanete smireni i da slijedite rutinu na koju je pas navikao. Ako radite nešto drugačije od uobičajenog, to će vjerojatno još više zabrinuti vašeg psa. Na primjer, ako se krećete prema prozoru da provjerite šta se dešava, to će vjerojatno privući pažnju psa koji će također željeti da vidi šta se događa vani. Jednostavno se pokušajte ponašati što uobičajenije sa svojim psom. Vaš ljubimac će prepoznati vašu zabrinutost i može zaključiti da je i vas strah buke koja se čuje. Čak i ako se vaš pas uspaniči ili učini nešto neugodno poput kopanja iza sofe, nemojte ga ružiti ili ignorisati. On se tako ponaša jer se plaši, a ljutiti se na njega je jednostavno kontraproduktivno.
- Pomozite svom psu da se nosi sa problemom
Najbolji način da svom psu pomognete da se lakše nosi s bukom je da mu pružite ‘utočište’. To može biti bilo koji prostor u kojem se pas može sakriti, a koji će mu pružiti osjećaj sigurnosti. Idealno je da taj prostor bude zaštićen od zvuka što je moguće bolje, i da bude prilično mali kako bi se vaš ljubimac mogao zavući i tu se osjećati sigurnijim. Na primjer, to bi mogao biti kredenac ispod stepenica u kojem biste stavili tople dekice da se pas može „ušuškati“. Najbolje bi bilo da psu ovu “logu” predstavite prije vatrometa ili grmljavine, tako da on ili ona mogu naučiti da je to dobro i sretno mjesto. Ako prostor prvi put predstavite kada je vaš pas već uplašen, on ga možda neće koristiti. U tom slučaju ga nemojte pokušati natjerati na to. Psi rade ono što im djeluje najbolje za suočavanje s bukom, a približavanje uplašenom psu može povećati njihovu anksioznost, u nekim slučajevima rezultirajući i agresivnošću.