Na jugozapadu Maroka, u sušnim i polupustinjskim predjelima oko Agadira i Essaouire, raste endemsko drvo koje ne samo da odolijeva vremenu, već i hrani, njeguje i liječi – argan. Poznato i kao „drvo života“, argan stoljećima predstavlja ključni resurs za berberske zajednice koje od njega dobivaju drva za ogrev, hranu za stoku, ulje za ishranu i njegu tijela.

Argan raste u izuzetno teškim klimatskim uslovima, ali zahvaljujući svom snažnom, dubokom korijenju, uspijeva zadržati vodu i sprečava širenje pustinje. Upravo zato, ovaj rijedak i dugovječan simbol izdržljivosti i strpljenja (životni vijek mu je i do 200 godina), 1998. godine stavljen je pod zaštitu UNESCO-a.

Berba plodova i proizvodnja arganovog ulja još uvijek se u mnogim zajednicama obavlja tradicionalno – plodovi se sakupljaju, često i uz pomoć koza koje se popenju na drvo i ispljunu sjemenke, zatim se te tvrde koštice ručno drobe i melju. Berberke, sjedeći na zemlji, koriste kamene alate kako bi odvojile ulje iz jezgre, u procesu koji može trajati i do 20 sati rada za samo jedan litar. Upravo zbog toga, arganovo ulje se naziva i „tekućim zlatom“.

U novije vrijeme, zbog sve veće potražnje, proces se često automatizira, ali kvalitetno, pravo ulje i dalje se proizvodi isključivo iz zrna bez hemijskih dodataka, čuva se u tamnim bocama koje štite od UV zračenja i ne smije sadržavati proteine ili keratin.

Postoje dvije osnovne vrste arganovog ulja – kulinarsko (dobiveno od prženih zrna) i kozmetičko (od neprženih). Kulinarsko ulje ima bogat, orašasti okus i koristi se isključivo kao hladni dodatak jelima – nikada se ne zagrijava. Savršeno se kombinuje s limunovim sokom, salatama, kus-kusom, pečenim povrćem, ribom, pa čak i jogurtom i medom za autentičan berberski doručak. Nekoliko kapi dovoljno je za začinjavanje rižota ili tjestenine, uz samo malo soli i papra. Od prešanih ostataka pravi se i amlou – gusta pasta sa šećerom, slična maslacu od kikirikija, koja se koristi kao namaz.

Kozmetička upotreba arganovog ulja jednako je značajna. Bogato vitaminom E, karotenom, antioksidansima i esencijalnim masnim kiselinama, ovo ulje se koristi za hidrataciju suhe i zrele kože, njegu dječje kože, liječenje ekcema, strija i ožiljaka. U svijetu njege kose, 150 ml ulja može zamijeniti i do 15 litara balzama.

Za proizvodnju jednog litra ulja potrebno je i do 100 kg plodova i dan cjelodnevnog rada, pa ne čudi njegova visoka cijena i brojni pokušaji falsifikovanja. Maslinovo ulje obojeno začinima često se prodaje pod imenom argan, stoga je važno znati prepoznati original.

Uprkos visokoj vrijednosti, arganovo ulje nije luksuz samo za tijelo – ono je i luksuz za okoliš. Drvo argana ne samo da podupire ekonomiju lokalnog stanovništva, već i pomaže u borbi protiv erozije tla i klimatskih promjena.