Ova 300 godina stara Stradivarius violina mogla bi postati najskuplji muzički instrument ikada prodan na aukciji
Vrijedna violina s bogatom historijom bit će prodana na aukciji u februaru – i mogla bi postati najskuplji muzički instrument ikada prodan na aukciji. Poznata kao Joachim-Ma Stradivarius, violina je izrađena tokom Stradivarijevog zlatnog perioda majstorstva, kada je stvoreno mnoštvo njegovih najpoznatijih instrumenata. Instrument je još uvijek u funkcionalnom stanju, a prema najavi Sotheby’sa, očekuje se da će se prodati za iznos između 12 i 18 miliona dolara.
Trenutni rekord za najskuplji muzički instrument prodan na aukciji drži druga Stradivarijeva violina: Stradivarius Lady Blunt iz 1721. godine, nazvana po unuci britanskog pjesnika Lorda Byrona, koja je 2011. godine prodana za 15,9 miliona dolara, prema izvještaju iz Bloomberga. Ovo bi se moglo promijeniti kada Joachim-Ma violina bude ponuđena na aukciji tokom Sotheby’s Masters Weeka, serije aukcija koje uključuju slike, skulpture i druga vrijedna umjetnička djela.
Violina je nekada pripadala poznatom mađarskom muzičaru Josephu Joachimu, koji ju je najvjerovatnije koristio tokom premijere Violinskog koncerta u D-duru Johannesa Brahmsa 1879. godine, kada je Brahms sam dirigovao, prema navodima aukcijske kuće.
Drugi vlasnik ove violine bio je Si-Hon Ma, proslavljeni kineski violinist i učitelj koji je izumio Sihon prigušivač, uređaj koji se postavlja iza mosta violine kako bi prigušio zvuk ili promijenio kvalitetu tona. Prigušivač ne treba ukloniti kada se ne koristi, što ga čini velikim napretkom u odnosu na stariji standardni prigušivač. Ma je kupio Stradivarius violinu novcem zarađenim od Sihon prigušivača i svirao na njoj sve do svoje smrti 2009. godine, navodi Bloomberg.
Nakon što je jedno vrijeme bila izložena u Muzeju violina u Cremoni, Italija, ova je violina donirana Konzervatoriju Nove Engleske, koji je pohađao Si-Hon Ma. Donacija je uključivala uvjet da će violina na kraju biti prodana kako bi se podržale stipendije za studente. Tokom proteklih devet godina, samo je nekolicina naprednih studenata imala priliku svirati na ovoj dragocjenoj violini, kako je za Bloomberg izjavila predsjednica konzervatorija.
U saopćenju, aukcijska kuća Sotheby’s opisuje Joachim-Ma Stradivarius kao instrument s „izuzetnim zvukom – bogatim, kompleksnim i punim dubine“. Iako buduće generacije studenata Konzervatorija Nove Engleske možda neće imati priliku svirati na 300 godina staroj violini, one će ipak imati koristi od njene prodaje. Prihod od aukcije pomoći će u uspostavljanju nekih od najvećih stipendija u historiji konzervatorija.