Program posljednjeg dana Međunarodnog festivala književnosti BOOKSTAN
Program koji otvara posljednji dan festivala u 11 sati u Ateljeu Figure je razgovor s Vesnom Evans o njenom romanu „Baršunasta domovina“. Vesna Evans kao desetogodišnja izbjeglica iz Sarajeva pronalazi novi dom u Pragu, gdje nastavlja školovanje i uz studije započinje svoj književni i novinarski put. Danas živi između Norveške i Češke – piše na češkom, ali djeluje unutar četiri jezička i kulturna prostora. Njen beletristički i publicistički rad prožet je iskustvom izbjeglištva, višestruke pripadnosti i stalnog kretanja između jezika i identiteta. S autoricom će razgovarati Saida Mustajbegović.
U 12 sati u Meeting Pointu bit će održan program pod nazivom „Političnost svakodnevnice“ u kojem će učestvovati Margot Dijkgraaf i Alicja Gescinska, a razgovor će moderirati Ivana Golijanin. Razgovarat će se o načinima na koje politički pejzaž utiče na svakodnevni život. Dotaći će se Germaine de Staël, žene iz 18. vijeka koja nije imala pravo glasa i čak je bila progonjena od strane Napoleona. Dotaći će se i novele A. Gescinke o palestinskim izbjeglicama čiji je povratak kući neizgledan, a to je slučaj i sa mnogima od nas danas.
Program se potom premješta u Buybook gdje ostaje do 20 sati, i u 16 sati bit će predstavljene knjige „Tale“ i „Parergon“ Derviša Sušića u razgovoru Selvedina Avdića, urednika Buybookove edicije Sandook u kojoj su ove knjige objavljene, Tarika Haverića, autora pogovora tom izdanju, te Muhameda Sušića. Rroman „Tale“ i polemička knjiga „Parergon“ posljednji put su objavljene u Sarajevu 1980. godine. U izdanjima izabranih djela koja su uslijedila oba naslova su, bez odgovarajućeg obrazloženja, zaobilažena iako je sasvim jasno da se radi o knjigama napisanim na stvaralačkom vrhuncu velikoga bosanskohercegovačkog pisca. Roman „Tale“ Sušić je pisao istovremeno kada i scenarij za istoimenu televizijsku seriju. Tematike su slične, ali Sušić u romanu pripovijeda iz ugla ostarjelog oficira OZN-e Tala Babunića koji u bolnici čeka operaciju i prisjeća se burne prošlosti. Knjiga „Parergon“ pisana je kao „bilješka uz roman o Talu“. Ona je rezultat dugogodišnjeg Sušićevog bavljenja Drugim svjetskim ratom i poraćem. Pisac u njoj kritički piše o držanju muslimanskih građanskih i vjerskih krugova u Drugom svjetskom ratu i prije njega, ali i stavu komunističkog pokreta prema „muslimanskom pitanju“.
Nakon toga, u 17 sati, bit će predstavljen dnevnik „Ljudi“ Senke Marić iz edicije Dnevnik koju uređuje Semezdin Mehmedinović. S autoricom će razgovarati Maja Begtašagić. „Ljudi bi se mogli čitati i kao bilješke iz budućnosti, naknadni dnevnik u odnosu na njen prvi roman Kintsugi tijela, ali oni su samostalna knjiga. Herbarijum svakodnevnih dešavanja, i strašnih trenutaka, izgrađen od riječi.“ Faruk Šehić
U 18 sati bit će predstavljena knjiga „Dva brata“ Mahira Guvena, a s autorom će razgovarati Margot Dijkgraaf. Mahir Guven rođen je u Nantesu, kao dijete bez državljanstva, sin izbjeglica – majke iz Turske i kurdskog oca iz Iraka. Odrastao je s bakom, između grada i vinograda. Za ovaj roman dobio je nagradu Goncourt za najbolji prvijenac 2018. godine. Guven piše o dvojici braće, porijeklom iz Sirije, o mladićima odraslima u pariskom predgrađu i njihovom ocu, o svijetu imigranata prve i druge generacije koji se nastoje integrirati u francusko društvo, o nemilosrdnom svijetu uberiziranih radnika, o životu s islamskim militantima u Raki, o svijetu u kojem je od idealizma preko radikalizma do fanatizma mali korak, i o bratskoj ljubavi koja je u konačnici jača od svega.
U 19 sati bit će predstavljena knjiga „Gole godine“ novinara Senada Avdić, a s njim će razgovarati Mile Stojić. Senad Avdić poznati bh. novinar pisao je za Vjesnik, Polet i zagrebački Start, a njegove kolumne su izlazile u Asu, Oslobođenju, sarajevskoj Nedjelji i Bosanskim pogledima. Od 1991. bio je glavni i odgovorni urednik Slobodne Bosne, koja je u novom izdanju izlazila od 1995. do 2016. godine, a nakon toga kolumne objavljuje na web portalu Slobodne Bosne (Slobodna-bosna.ba) i petnaestodnevnom magazinu Start BiH. Savez novinara BiH dvaput ga je proglasio novinarom godine – 2009. i 1994. – dok su mu Nezavisne novine dodijelile nagradu “Nikola Guzijan” 2006. Legendarna kolumna “Noćas spaljujemo iluzije” u štampanom izdanju magazina Slobodna Bosna bila je decenijama najčitanije sedmično štivo u Bosni i Hercegovini.
U 20 sati će u Meeting Pointu biti svečano zatvoren festival i to performansom „In memoriam actualis“ Marije Bajo. On predstavlja svojevsrtan kolaž simbola gdje je svaki pojedinačno, bez obzira na kontekst vremena i umjetnički medij putem kojeg nastaje, protkan bremenom spomena žrtvama ratova moderne historije, ali i poziv na djelovanje u kontekstu zastrašujuće sadašnjice. Putem tematske repetitivnosti muzičke okosnice performansa, Bajo scenskim elementima, tijelom u službi medija i elementima ritualnog fokus postavlja na genocid u Palestini koji se dešava uz punu pozornost cijelog svijeta i naglašava kolektivni vrisak za djelovanjem.

Besplatne ulaznice dostupne su putem platforme Fiesta Lama i na kasi knjižare Buybook. Ulaznice za programe Mladog kutka nisu potrebne.