Danas je u Sarajevskom ratnom teatru SARTR održana konferencija za medije povodom premijere predstave „Cvjetovi Srebrenice“, nastale prema tekstu Aidana Hehira, a u režiji Lare Parmiani.

„Cvjetovi Srebrenice veoma je važna predstava i rezultat međunarodne saradnje s pozorištem Legal Aliens Theatre iz Londona i Festivalom MESS iz Sarajeva. SARTR, kao teatar nastao tokom opsade Sarajeva, ima odgovornost da zajedno sa svim umjetnicima čuva kulturu sjećanja i da kroz umjetnički izraz podsjeća na važnost empatije, mira i ispravnog tumačenja historijskih činjenica. Prije godinu dana započeli smo razgovore o projektu i tekstu Cvjetovi Srebrenice autora Aidana Hehira. Naša želja bila je govoriti o Srebrenici – u Sarajevu, Bosni i Hercegovini, ali i na evropskim teatarskim scenama. Genocid u Srebrenici predstavlja najteži historijski zločin počinjen na Balkanu i u Evropi, a suočavanje s tim događajem ključno je za izgradnju pravednog društva. Kroz pozorište, posebno mladi, mogu učiti o empatiji i važnosti sprječavanja ponavljanja tragedija u svijetu – prije svega kroz poštovanje prema žrtvama i promovisanje univerzalnih vrijednosti, te globalne borbe protiv mržnje, diskriminacije i ratova. Osjećam veliko poštovanje prema ekipi SARTR-a, a posebno prema gostima koji su, kao glasnici Evrope, preuzeli odgovornost govoreći o ovoj za nas izuzetno važnoj temi“, istakla je direktorica SARTR-a Maja Salkić.

Rediteljica predstave i osnivačica pozorišta Legal Aliens u Londonu, Lara Parmiani, izjavila je da je projekat nastao spontano, nakon što joj je tokom boravka na Kosovu poklonjena knjiga Aidana Hehira. Prema njenim riječima, knjiga je otvorila pitanje odnosa između promatrača i onih koji žive posljedice tragedije – te kako premostiti taj jaz i graditi istinsku solidarnost. „Jedna od glavnih poruka i knjige i predstave jeste – kako da pređemo granicu puke komemoracije i stvorimo zajednička sjećanja kao ljudi, koja možemo dijeliti kako bismo uticali na sadašnjost. Srebrenica nije neka izolovana tragedija koja se desila samo u ovoj zemlji – nažalost, genocid se i dalje dešava. Meni je bilo važno povezati Srebrenicu s drugim dijelovima svijeta gdje se dešava nasilje. Ljudi na Zapadu to posmatraju sa strane – uvijek postoji ta dihotomija između zemalja u kojima se nasilje dešava i onih koji su samo posmatrači.“

Posebno je istakla važnost ženskog hora, koji u predstavi simbolizira vječnu čuvaricu pamćenja – entitet izvan vremena i prostora. Predstava je, kako je naglasila, fizički i vizuelno snažna, s fokusom na pokret i slike koje nadilaze jezičke barijere, što je ključno za međunarodne izvedbe. Parmiani je izrazila zahvalnost Sarajevskom ratnom teatru i direktorici Maji Salkić na podršci, ističući koliko im znači što predstavu izvode upravo u Sarajevu, u godini kada se obilježava 30. godišnjica genocida u Srebrenici.

Becka McFadden naglasila je da je pokret bio suštinski element predstave. Po njenim riječima, u predstavi se ističu tri različita tipa likova: Akademik, koji na početku predstavlja svakodnevni svijet; Ženski hor, koji čuva sjećanja na Srebrenicu te svih genocida i geopolitičkih tragedija; i Mustafa, liminalna figura koja povezuje sve te grupe i omogućava komunikaciju među njima. Dodala je da su kroz ovu dinamiku istraživali likove ne samo kroz dijalog, već i putem fizičkog izražaja i prisustva. Radom sa konceptom utjelovljenog sjećanja, izvođači su koristili vlastita iskustva, prenoseći dubinu svojih unutrašnjih istina. McFadden je izrazila veliko zadovoljstvo što je imala priliku učestvovati u projektu i prisustvovati premijeri u Sarajevu povodom obilježavanja 30. godišnjice.

Prvakinja SARTR-a Selma Alispahić izjavila je: „Ovo je predstava koja govori o Srebrenici, a povodom 30 godina genocida, ali i predstava koja šalje snažnu poruku humanosti, solidarnosti i svijesti o tome da je svaki genocid koji se ikada desio u svijetu – i koji se dešava i danas – i naš genocid. Nemamo pravo da se distanciramo od ljudske patnje koja je proizvedena neljudskim aktima nasilja. Vjerujem da je samo pitanje historijskog trenutka kada ta patnja može doći i na naš kućni prag. Zahvalna sam ekipi Legal Aliens teatra i SARTR-a, na čelu sa Majom Salkić, kao i festivalu MESS, koji su se udružili da ispričaju priču o Srebrenici. To su teatarske kuće koje su uvijek bile predvodnici, a i danas su najglasnije u očuvanju sjećanja na stradanja u gradovima BiH i svijeta. Zahvalna sam i kolegama koji dolaze iz raznih krajeva svijeta – pokazali su želju i odgovornost da učestvuju u ovakvoj priči. Nemamo ni geografsko ni historijsko pravo da se umorimo od priče o Srebrenici, kao ni o Prijedoru, Foči, Višegradu… jer zaborav nije luksuz koji smijemo sebi dopustiti. Sjećanje je uslov našeg opstanka, a predstava ‘Cvjetovi Srebrenice’ dostojanstven je doprinos tom sjećanju.“

Edin Suljić, glumac porijeklom iz BiH, rekao je: „Izuzetna je čast za svakog umjetnika i svaku ljudsku osobu biti dio ovakvog projekta. Povratak u svoj kraj nakon toliko godina i pokušaj doprinosa očuvanju istine predstavljali su veliku obavezu. Uložili smo maksimalan trud kako bismo iznijeli dubinu vlastitih duša i izrazili zahvalnost onima koji su sačuvali Bosnu kao pravnu državu i geografski prostor.“

Cillian O’Donnachadha, glumac porijeklom iz Irske, izjavio je da su na projektu radili oko godinu i po dana. Svakodnevno su kao glumci istraživali i učili, ali boravak u Sarajevu sve je produbio. „Obično kada glumiš, tražiš nešto iz svog života na šta se možeš povezati. Ovdje je bilo dovoljno samo slušati – kao član publike. To je bilo dovoljno da osjetim bijes, bol i krivicu.“

Glumica Taz Munyaneza, porijeklom iz Ruande, kazala je da joj je čast biti dio obilježavanja 30. godišnjice. „Kombinacija teme i mog ličnog iskustva čini ovaj projekat zaista značajnim za mene. Vjerujem da će iskustva svih učesnika – slična ili različita – stvoriti snažan, vjerodostojan umjetnički izraz. To je vrsta umjetnosti kojoj težim i koju publika zaslužuje.“

Valeriia Poholsha, glumica iz Ukrajine, istakla je da joj je važno biti dio obilježavanja godišnjice genocida u Srebrenici. „Kao Ukrajinka iz zemlje koja također prolazi kroz strahote rata, osjećam potrebu da kažem: ‘Ja sam uz vas’. Ova predstava je, prije svega, o ljudskosti i životu.“

Premijera predstave „Cvjetovi Srebrenice“ zakazana je za 9. juli u 20 sati, a reprize su 10. jula u 13 i 20 sati.