Svjetska premijera filma “Oče naš” Gorana Stankovića na 50. Međunarodnom filmskom festivalu u Torontu
Debitantski igrani film „Oče naš“ scenariste i reditelja Gorana Stankovića uvršten je u službenu selekciju jubilarnog 50. Toronto International Film Festivala (TIFF), u okviru prestižnog programa Discovery, koji promoviše najuzbudljivije nove autore svjetske kinematografije.
TIFF se smatra jednim od najutjecajnijih festivala savremenog filma, a Discovery selekcija poznata je po tome što je lansirala karijere reditelja poput Alfonsa Cuaróna, Christophera Nolana, Maren Ade, Yorgosa Lanthimosa, Michaela Hanekea i Barryja Jenkinsa.
Goran Stanković, široj publici poznat kao koscenarista i reditelj serija „Sablja“ i „Jutro će promijeniti sve“, završio je magistarske studije režije na prestižnoj AFI filmskoj školi u Los Angelesu. Njegov prvi dugometražni film donosi smjelu autorsku viziju o složenom odnosu između moći, vjere i lične odgovornosti.
Radnja filma prati Dejana (Vučić Perović), ovisnika o drogama koji dolazi na liječenje u manastirsku komunu u zabačenom dijelu Srbije. Tamo ga pod svoje uzima otac Branko (Boris Isaković), karizmatični i strogi sveštenik čije metode „iscjeljenja“ postaju sve ekstremnije.

Pored Perovića i Isakovića, u filmu igraju i Goran Marković, Dado Ćosić, Lazar Tasić, Jasna Žalica, Toni Mihajlovski, Nenad Heraković i drugi, u snažnim ulogama koje dodatno oslikavaju dinamiku unutar zatvorene zajednice.
Goran Stanković, reditelj filma, povodom ostvarenja izjavio je: „Ovaj film je za mene prije svega priča o zloupotrebi moći. Zanimalo me kako izgleda sistem koji se predstavlja kao prostor spasenja, oslonjen na vjeru, a u stvarnosti funkcioniše kroz strah, kontrolu i potpunu poslušnost. Htio sam da razumijem gdje se nalazi granica između pomoći i manipulacije, i šta se dešava kada vjera prestane biti lični čin nade, a postane oružje za uspostavljanje moći. ‘Oče naš’ je film o sistemima koji istovremeno pružaju strukturu dok oduzimaju slobodu. U središtu filma je čovjek koji traži pomoć unutar zajednice u kojoj nasilje nije izuzetak, već pravilo funkcionisanja.“
Uoči svjetske premijere, prestižni magazin Variety potvrdio je međunarodni interes za Stankovićevo ostvarenje, opisujući ga kao „moćnu dramu o tome kako vjera i disciplina mogu prerasti u kontrolu“. Magazin posebno ističe složenu moralnu tematiku, precizan vizuelni stil i snažne glumačke interpretacije.

Scenarij potpisuju Goran Stanković, Dejan Prćić, Ognjen Sviličić i Maja Pelević. Producentica filma je Snežana van Houwelingen, a producentske kuće koje potpisuju film su This and That Productions (Srbija), uz koprodukciju s Italijom (Nightswim), Hrvatskom (PomPom Film), Crnom Gorom (KINO), Sjevernom Makedonijom (Dream Factory), Bosnom i Hercegovinom (Novi film) i Srbijom (Cineplanet).
Film je podržan od strane Filmskog centra Srbije i Ministarstva kulture Republike Srbije, kao i MIC – Ministarstva kulture Italije, HAVC – Hrvatskog audiovizualnog centra, Filmskog centra Crne Gore, Filmske agencije Sjeverne Makedonije, Filmskog fonda Sarajevo, MEDIA programa Kreativne Evrope i RE-ACT fonda. Razvijan je kroz programe First Films First i MFI Script2Film Workshop.