Proslavljena violinistica Violeta Smailović-Huart večeras, 13. septembra u 19:00 sati, izvest će performans klasične muzike u Sarajevu, i to s balkona u Štrosmajerovoj ulici.
No, ovaj put bit će u duetu sa svojom sestrom, pijanisticom Meirom Smailović. Sestre Smailović odrasle su upravo u toj ulici, u domu gdje je muzika bila svakodnevica.
„Za života našeg oca, kompozitora Avde Smailovića, moje sestre, brat i ja smo muziku, pod očevim životnim motom ‘Musica ad hominem’ – muzika ljudima, često donosili među ljude, ne samo u koncertne dvorane, već i u škole, fabrike i brojne druge institucije”, kaže Violeta Smailović-Huart.
Ideja performansa je, pojašnjava, približiti klasičnu muziku svima, pa i onima koji za nju nisu vezani profesijom ili navikom.
„Drago mi je da ovu porodičnu tradiciju nastavljamo upravo u istoj ulici u kojoj je naš otac stvarao djela koja su ostavila dubok trag u našoj kulturnoj baštini. Uz djela Kreislera, Chopina i Rachmaninoffa izvest ćemo i kompozicije našeg oca, a publika će imati priliku čuti i novi segment iz konceptualnog umjetničkog djela Music Patchwork čiji sam koautor”, dodala je.

Foto: Almin Zrno
















