Šta donosi prvi dan Međunarodnog festivala književnosti BOOKSTAN
Program koji otvara prvi dan festivala u 11 sati u Ateljeu Figure je predstavljanje knjige „Abecedarij bivšeg Sarajeva“ Predraga Fincija, s kojim će razgovarati Senadin Musabegović. Finci je rođen 1946. u Sarajevu. Kratko vrijeme bavio se glumom. Završio je Dramski studio, te studirao filozofiju u Sarajevu i Parizu. Magistrirao je 1977, a doktorirao 1981. Bio je profesor na Filozofskom fakultetu u Sarajevu do 1992. Od 1993. živi u Londonu, gdje je do 2011. radio kao slobodni pisac i gostujući istraživač na UCL-u (University College London). Član je Društva pisaca BiH, P.E.N.-a BiH, organizacije Exile Writers Ink i Hrvatskoga filozofskog društva. U izdanju Buybooka do sada su objavljene njegove „Filozofske priče“ i dnevnik „Prošle godine u Barnetu“.
U 12 sati u Meeting Pointu bit će održan program pod nazivom „Čitanje“ u kojem će učestvovati Slobodan Blagojević, Adisa Bašić i Ferida Duraković, a događaj će moderirati novinarka Šejla Džindo. Događaj će biti posvećen antologiji „Velika knjiga lirske poezije Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Hrvatske i Srbije od početaka do danas“. Radi se o kapitalnom djelu u tri toma, a autor je Slobodan Blagojević.
U 14 sati u Američkom kutku bit će održana prva radionica Mladog kutka namijenjena najmlađoj publici. U pitanju je radionica na kojoj će prvi put biti predstavljena knjiga za djecu „Asja, ribareva kći“, koja će krajem godine biti objavljena u izdanju Buybooka. Na radionici će uz autoricu Ehlimanu Mušiju učestvovati i Irma Alimanović i Mirela Zagorčić Bakšić.
Druga radionica Mladog kutka bit će održana u 15 sati i to u saradnji s Bajkologijom. Radionica je zamišljena kao kombinacija dijaloškog čitanja i kreativne aktivnosti, zasnovana na slikovnici „Gospodin Leptir“. Cilj radionice je upoznati djecu sa sadržajem priče i podstaći ih na razmišljanje o temama prihvatanja, različitosti i samopouzdanja.
Program se potom premješta u Buybook gdje ostaje do kraja dana, i u 16 sati bit će predstavljena knjiga „Duh bosanskog ćilima“ Amile Smajović, a s njom će razgovarati Maja Begtašagić. „Duh bosanskog ćilima“ autorice Amile Smajović je prva knjiga o bosanskom ćilimu, opsežna studija koja na više od 400 stranica analizira likovne i komunikološke aspekte bosanskog ćilima. Posebna pažnja posvećena je analizi geometrijskih motiva i simbola, njihovom historijskom porijeklu i različitim nazivima.

Nakon toga, u 17 sati, bit će predstavljena knjiga „Paralelni gradovi“ hrvatskog književnika Branka Čegeca. S autorom će razgovarati novinar i kritičar Đorđe Krajišnik. Branko Čegec je pjesnik, esejist i urednik. Bio je glavni urednik časopisa Quorum, a danas vodi izdavačku kuću Meandarmedia. Uređuje časopis Tema i predaje na Akademiji za umjetnost i kulturu u Osijeku. Autor je brojnih pjesničkih zbirki i knjiga eseja, te dobitnik nagrade Goranov vijenac za cjelokupan pjesnički opus.
U 18 sati Ahmed Burić će razgovarati s Miloradom Popovićem o Popovićevoj knjizi „Smrti se podvaljuje“. „Ovo je čudnovat roman. Sve u njemu faktografski je do u tančinu vjerodostojno. A istovremeno sve je plod velike imaginacije. Samo što se povremeno ne zna čije. Ovo je pripovijest, rasprava i esej. Roman u formi obračuna s vlastitom poviješću. U njega je upleteno nekoliko biografija, Kišova je jedna od njih, ali nema među njima biografije koja bi doista bila dovršena i s kojom bi priča bila dovršena. Da bi mogla biti dovršena, potrebno bi bilo da se smrti ne podvaljuje.“
U 19 sati Judith Hermann će u razgovoru s Adisom Bašić predstaviti svoj roman „Doma“, u kojem govori o nepouzdanom sjećanju na ono što je bilo i o prelomnim trenucima života kada se stari svijet suši a rađa novi. Judith Hermann jedna je od najpoznatijih savremenih njemačkih spisateljica, čije su knjige prevedene na više od dvadeset jezika. Za roman „Doma“ osvojila je književne nagrade grada Bremena, regije Rheingau i „LiteraTour Nord“. „Doma je nepredvidiv i ponosit roman koji je gotovo nemoguće protumačiti, i koji pokazuje da naći sebi dom i izgubiti samog sebe mogu biti dvije vrlo slične stvari…“ Uwe Wittstock, Focus
U 20 sati planirano je svečano otvaranje festivala – dodjela nagrade „Buybookova knjiga godine“ autorici Elif Safak koja će se uključiti online. Uz to, bit će održan i specijalni program „10 godina Bookstana“, a prisutnima će se obratiti direkcija festivala.

Besplatne ulaznice dostupne su putem platforme Fiesta Lama i na kasi knjižare Buybook. Ulaznice za programe Mladog kutka nisu potrebne.