Vještine za novu eru: Biotehnolozi naredne generacije
Naučno-stručni simpozij pod nazivom „Biotehnolozi naredne generacije: vještine budućih edukatora“, održan u Akademiji nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine, okupio je vodeće stručnjake iz oblasti biotehnologije, molekularne biologije i genetike, s ciljem razmjene znanja, definiranja obrazovnih smjernica te jačanja kompetencija budućih edukatora u naučnom i industrijskom sektoru.
Univerzitetski profesori iz Sarajeva, Mostara, Tuzle i Banje Luke tokom panel-diskusija govorili su o važnosti vještina za industriju 4.0 i pripremi studenata molekularno-bioloških nauka za biotehnološku revoluciju.

„Nove vještine i znanja donose potpuno novu kulturu u visoko obrazovanje biotehnologa. Kako se svijet mijenja, mijenja se i naš pristup obrazovanju i prenosu znanja. Mladi ljudi su nosioci budućeg razvoja i održivosti i zato im moramo omogućiti kvalitetnu edukaciju prilagođenu savremenim izazovima“, rekla je prof. dr. Lejla Pojskić, naučna savjetnica na Institutu za genetičko inženjerstvo i biotehnologiju UNSA.
Globalni razvojni trendovi prema Agendi 2030 (SDG 2030) zahtijevaju brzu i efikasnu transformaciju i usvajanje zelenih tehnologija u svakodnevnu praksu u svrhu ekološki prihvatljivih industrija, dobrobiti građana, zaštite životne sredine i biodiverziteta između svega. Skup je bio prilika da se razgovara o ulozi naučnih kapaciteta u navedenoj tranziciji, o mogućnosti edukacije i usmjeravanja mladih istraživača i regrutacije budućih naučnika u oblasti primijenjene biotehnologije, ali i o nadogradnji profesionalnih vještina.
„Bosanskohercegovačka zajednica ima veoma značajnu poziciju i potencijalnu ulogu u razvoju globalne biotehnologije. Mnogobrojni radovi i generalno projekti koje su pokrenuli bosanskohercegovački naučnici veoma su značajni na globalnom biotehnološkom polju, ali isto tako ti radovi i promjene koje iniciraju bh. naučnici moraju biti podržani i od bosanskohercegovačkih vlasti, u smislu dodatnog finansiranja samih projekata i generalno ideja bh. naučnika“, istakao je dr. sc. Abdurahim Kalajdžić, viši stručni suradnik na Institutu za genetičko inženjerstvo i biotehnologiju.

U Bosni i Hercegovini ključni su problemi integracije stvarnih znanja koje posjeduje naše društvo, akumuliranih znanja iz oblasti biologije i prirodnih nauka i njihove translacije u industrijski sektor, rečeno je između ostalog na naučnom simpoziju, koji će se nastaviti sutra (23. maj) edukativnim radionicama u prostorijama Instituta za genetičko inženjerstvo i biotehnologiju (Kampus Univerziteta u Sarajevu).
Ovaj simpozij predstavlja važan korak ka jačanju biotehnološke zajednice u Bosni i Hercegovini, stvarajući temelje za obrazovanje koje će odgovarati zahtjevima savremenog društva i globalnih izazova.
Organizator naučno-stručnog simpozija je Institut za genetičko inženjerstvo i biotehnologiju Univerziteta u Sarajevu u saradnji s Akademijom nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine, Udruženjem biohemičara i molekularnih biologa BiH, Udruženjem genetičara BiH i Prirodno-matematičkim fakultetom Univerziteta u Sarajevu.