Satirična stranica „Muškarac, otac, kralj“, inspirisana stranicom „Man who has it all“, posvećena je izvrgavanju ruglu stereotipa kojih su se žene naslušale u životu, poput onih da su šefice gore od šefova, da ne znaju voziti, da im je u opisu posla da trpe seksualno uznemiravanje, da „ne pristaje dami“ da pije i puši, kao ni da bude previše ambiciozna. „Muškarac, otac, kralj“ rodne stereotipe predstavlja izvrćući ih i postavljajući, za promjenu, muškarce u njihovu žižu, čime tvrdnje postaju apsurdne i glupave, baš onakve kako bi morale biti shvaćene i u svom originalu.

„Muškarac, otac, kralj“ je u kratkom roku na Facebooku, Instagramu i Twitteru pobrao simpatije hiljada ljudi, što govori da čak ni u našim patrijarhalnim krajevima nije malo onih kojima je rodnih stereotipa navrh glave. Vrijednu ekipu koja stoji iza ove satirične produkcije čine, kako nam kažu, dvije članice i jedna muška članica. „Jedna od članica je magistrica rodnih studija i književnica, druga je prevoditeljica, umjetnica i prva generacija studentica digitalne feminističke škole Centra za ženske studije u Beogradu. Muška članica je ‘bog za kompjutere i elektrotehniku’, ali i za nenasilnu komunikaciju“, navode.

Tu su, pojašnjavaju, da bi zauzimale cyber prostor, u kojem ne manjka seksizma i mizoginije. „Premda je društvo napredovalo na polju ravnopravnosti žena, mizoginija istovremeno nije jenjala, nego je mutirala u nove forme, i to je itekako vidljivo u sferi cyber prostora gdje se muškarci kriju iza nekoliko različitih lažnih profila i infiltriraju u digitalni prostor te sebi daju za pravo da pišu seksističke, mizogine poruke i komentare. Nema žene u digitalnom prostoru koja nije dobila neprikladne poruke na nekoj od društvenih mreža od nepoznatog muškarca, koje su vrlo često i nasilne. Taj digitalni prostor koliko je njihov toliko je i naš, i mi ga na ovaj način, ovom stranicom zauzimamo.“

Materijala za ismijavanje im nikad ne zafali jer on naprosto navire iz iskustva bivanja ženom. To potvrđuju i druge žene koje prate „Muškarac, otac, kralj“ na društvenim mrežama i ažurno se javljaju s komentarima i vlastitim prijedlozima koje bi trebalo ovjekovječiti u satiri. „Budući da smo žene čitav svoj život u patrijarhatu, imamo dovoljno materijala za još tri života. Osim toga, stalno nam se javljaju žene sa svojim idejama, iskustvima i obrascima na koje nailaze u svom životu te tako aktivno učestvuju u kreiranju sadržaja. Kada si žena, žena si svugdje – i u pošti, i na poslu, i kod kuće, a mizoginija je živa i žilava u svim tim prostorima, tako da doista nemamo nikakvu bojazan za našu inspiraciju.“

Drže se anonimnosti jer im cilj nije samopromocija, već sestrinsko povezivanje na prostoru bivše Jugoslavije, ističu. „Anonimnosti se držimo zato što je MOK trenutno prostor koji ne pripada samo nama, nego i brojnim osobama koje na ovaj ili onaj način sudjeluju u kreiranju našeg sadržaja. Prostor koji pripada brojnim pratiteljicama, što muškim što ženskim, koji ga svojim kreativnom komentarima obogaćuju i doživljavaju sav taj stvoreni prostor kao svoj vlastiti. To je jedan svojevrsni performans koji živi i živjet će i u drugim formama, kao što je javljanje u radijske emisije za koje su angažirane žene širom bivše Jugoslavije. Nama je najlakše bilo krenuti u samopromociju, ali cilj je povezati pokidane niti sestrinstva u regionu.“

Satira je forma koja izaziva i ismijava moć

Kad se stereotipne seksističke izjave poput one da je „žena ženi najveći neprijatelj“ ili da je „sramota odrasti, a ne znati napraviti pitu“ obrnu na način na koji to MOK radi, postanu naprosto presmiješne. Kako onda da uobičajene seksističke postavke usmjerene protiv žena ne doživljavamo na isti način, već ih prihvatamo kao bogomdane i živimo svakog dana? „To je zato što je patrijarhat jedini sistem koji mi poznajemo, te su ovi obrasci ponašanja i razmišljanja stoljećima egzistirali kao jedini mogući, odnosno naturalizirali su se kroz povijest. Satira je forma koja upravo izaziva i ismijava moć čineći ove štetne i naturalizirane obrasce vidljivima i apsurdnim“, odgovaraju.

Kako kažu, humor je općenito dobar i važan način borbe sa stereotipima i diskriminacijom. „Važnost humora za društvo proizlazi iz toga što se njime najlakše povezujemo, prepoznajemo naše iskustvo života, i to što njime možemo na stvari da gledamo iz potpuno druge perspektive. To je esencija onoga što danas najčešće rade stand up komičarke i komičari. A žene su gladne ismijavanja patrijarhalnih normi“, ističu. Žene su zaista jedva dočekale ovakvu stranicu na našim prostorima i jeziku, što se vidi po njihovim posvećenim, jednako satiričnim, komentarima. Reakcije muškaraca, s druge strane, još su podijeljene, jer im se valja suočiti s vlastitim privilegijama, a to nije jednostavan zadatak. Za početak, dobro je da znaju da su uvredljivi komentari na stranici – zabranjeni.

„Ovo je prvenstveno siguran prostor za žene, oslobođen govora mržnje. Ne želimo da žene na MOK-u doživljavaju bilo kakvo verbalno nasilje i stoga postoji cenzura onih koji takvo nasilje donose na stranicu. Na komentare ne odgovaramo, ali se svaki put iznova oduševimo kreativnim komentarima koje ostavljaju naše pratiteljice i muške pratiteljice. Često dobivamo afirmativne poruke od muškaraca koji razumiju naš koncept i podržavaju borbu protiv patrijarhata, ali svako malo dobivamo i negativne komentare od muškaraca koji ne žele ili ne mogu da se suoče sa svojim privilegijama, što je, nažalost, česta pojava. Suočavanje s vlastitim privilegijama je teško ma kakve one bile: privilegije bijelih žena, privilegije heteroseksualnih žena…“