Na Filmskom festivalu u Veneciji Zlatni lav za najbolji film pripao je drami Jima Jarmuscha Father Mother Sister Brother.
Srebrnog lava za najboljeg reditelja osvojio je Benny Safdie za The Smashing Machine, dok je drama iz Gaze The Voice of Hind Rajab rediteljice Kaouther Ben Hanie osvojila Veliku nagradu žirija.

Ekipa filma “Father Mother Sister Brother”
Zanimljivo je da je Jarmuschev film nakon premijere dobio samo pet minuta ovacija, dok su The Smashing Machine i The Voice of Hind Rajab izazvali duže aplauze – 15 minuta, odnosno skoro 24 minute, što je novi rekord festivala.

Benny Safdie
Jarmusch je u svom obraćanju istakao zahvalnost žiriju i publici te naglasio da umjetnost ne mora direktno adresirati politiku da bi bila politička – ona može izazvati empatiju, što je prvi korak ka rješavanju problema.

Jim Jarmusch
Drama The Voice of Hind Rajab, koja tematizira ubistvo petogodišnje palestinske djevojčice, izazvala je snažne reakcije publike. Rediteljica Kaouther Ben Hania tokom ceremonije posvetila je pobjedu palestinskom Crvenom polumjesecu i apelovala na svjetske lidere da zaštite Hindinu porodicu.
“Hindin glas bio je vapaj za spašavanjem koji je cijeli svijet mogao čuti, ali niko nije odgovorio. Njen glas će nastaviti odjekivati dok se ne utvrdi odgovornost i pravda. Kinematografija ne može vratiti niti izbrisati zločin, ali može sačuvati njen glas”, poručila je Ben Hania.

Kaouther Ben Hania
















