Dogs Trust: Opasnosti neadekvatnih rješenja problema pasa lutalica
Psi lutalice – simptom, a ne korijen problema
Svi smo bezbroj puta čuli termin “problem pasa lutalica” i razna mišljenja o rješavanju ovog problema. Nažalost, većina inicijativa fokusira se na simptome, a malo koja na uzroke i na holističko, sistemsko rješenje.
Jedino efikasno rješenje sastoji se od djelovanja i na uzrok i na posljedicu. Podsjetimo se da su psi koji žive napušteni i prepušteni sami sebi samo posljedica problema, i da je razlog što su psi uopšte na ulici zapravo neadekvatno upravljanje njihovom populacijom i nedogovornost ljudi koja ima veliki raspon – od napuštanja ljubimaca i neželjenog potomstva ljubimaca, preko neadekvatnog i neodgovornog držanja i brige o psima, do nekontrolisane reprodukcije napuštenih pasa i ilegalnog uzgoja koji dovodi do napuštanja.
Želimo li trajno rješenje ili maskiranje problema uz trošenje budžeta
Istinski održivo rješenje mora uključiti prije svega djelovanje na uzrok problema, što znači osiguravanje odgovornog nabavljanja, držanja i reprodukcije ljubimaca čime se sprečava i napuštanje, a potom i djelovanje na posljedicu, a to je nekontrolisano razmnožavanje već napuštenih pasa, te kvalitetno i trajno udomljavanje, ali i briga o miroljubivim, zdravim i sterilisanim psima koji svoj život provode u zajednici.
Da li izgradnja dovoljnog broja skloništa rješava problem
U nedostatku poznavanja tematike, lako je zaključiti da je pravo rješenje izgradnja dovoljnog broja velikih skloništa u kojima će napušteni psi biti smješteni i tako više neće živjeti na ulici.
Brojni primjeri pokazuju da su masovna skloništa osuđena na propast. Za razliku od manjih, tranzicijskih skloništa ili udomljavanja putem fostering šema, masovna skloništa se brzo prenapuče, postanu neuslovna za pse, a pri tome i prava finansijska noćna mora za bilo koji budžet!
Manja, tranzicijska skloništa za životinje mogu biti efikasno, humano i isplativo rješenje ako se njima pravilno upravlja i ako se paralelno provode ostale mjere zakonskog Sistema, a posebno mjere sankcioniranja neodgovornog vlasništva i masovna sterilizacija napuštenih pasa. Ovakva skloništa zapravo predstavljaju samo usputnu stanicu za pse koji se tamo veterinarski obrađuju i obučavaju do udomljavanja. Eutanazija – zloupotrebe se mogu spriječiti samo kroz transparentno provođenje
U Bosni i Hercegovini, državni Zakon o zaštiti i dobrobiti životinja propisuje eutanaziju isključivo za pse koji su bolesni i zaraženi tako da je njihova dobrobit ugrožena, kao i za pse koji predstavljaju opasnost za ljude i druge životinje.
Kako bi se postupilo etički, humano i u skladu sa zakonom, ovu odluku uz detaljnu procjenu psa treba da donosi isključivo stručni tim (veterinar i stručnjak za ponašanje pasa), kao i etička komisija. Ovaj propis je sklon zloupotrebi pa je za njegovo provođenje neophodno insistirati na uspostavljanju stručnog tima i potpunoj transparentnosti.
Udomljavanje psa koji će se bez stresa navići na život u domu
Udomljavanje je veoma važna trajna mjera koja zahtjeva pažljiv pristup kako bi se osiguralo da će udomljenje biti trajno. Udomljavanje se može vršiti putem manjih tranzicijskih skloništa, ali i preko lokalnih i međunarodnih nevladinih organizacija i fostering šeme.
Efikasno udomljavanje nije samo udomljavanje velikog broja pasa već udomljavanje koje će trajati do kraja životnog vijeka psa. U suprotnom, raste rizik od vraćanja, ili još gore, napuštanja psa.
Osnovni postupak kvalitetnog udomljavanja obuhvata:
- Procjenu potreba i karaktera psa
- Utvrđivanje životnog stila, preferenci i mogućnosti potencijalnog udomitelja
- Pronalazak adekvatnog spoja vlasnika i psa
Npr. neko ko vodi aktivan životni stil bi bio dobar spoj za psa kojem je potrebno dosta fizičke aktivnosti, dok mirnijem psu koji nema potrebu za intenzivnijim kretanjem odgovara vlasnik koji ima manje aktivan životni stil. Ovo je samo jedan element koji navodimo kao primjer, jer je proces pronalaska idealnog spoja između vlasnika i psa, ako želimo održive rezultate, mnogo kompleksniji.
Udomljavanje van granica zemlje
Međunarodno udomljavanje koje Zakon dozvoljava isključivo putem propisa TRACES Sistema* sa sobom nosi brojne rizike zbog čega ne bi trebalo biti korišteno kao uobičajena praksa, već kao moguće privremeno rješenje u posebnim slučajevima.
* TRACES je online platforma Evropske komisije za certifikaciju zdravlja životinja i biljaka koja je potrebna za uvoz životinja, životinjskih proizvoda, hrane i biljaka u Evropsku uniju, te trgovinu unutar EU, izvoz životinja i određenih životinjskih proizvoda u EU.
Ako dođe do toga da je u najboljem interesu životinje da bude udomljena u inostranstvu nakon što su se iscrpile sve druge lokalne opcije, važno je osigurati da je međunarodno udomljavanje zakonito i da se koristi postupak koji sprečava širenje bolesti preko međunarodnih granica. Neke od najtežih bolesti za liječenje nisu uvijek na listama zakonskih uslova, a od ključnog su značaja za sprečavanje širenja bolesti tokom prelaska granica gdje je profil bolesti drugačiji.
Savez za pse i mačke Evropske unije i Fondacija Dogs Trust su se u svojim praksama i oblastima djelovanja obavezale da neće podržavati međunarodno udomljavanje kao standardnu praksu, tj. kao primarno sredstvo za upravljanje populacijom pasa, već da će svoja raspoloživa sredstva usmjeriti na domaće kampanje sterilizacije/kastracije životinja i edukacije lokalnog stanovništva o udomljavanju životinja unutar granica zemlje.