Upoznavanje svijeta jedan je od najdinamičnijih procesa kojima čovjek može biti izložen. U njegovom središtu je neprestana potreba da komuniciramo, učimo i dijelimo iskustva. Blindography je prostor koji tu potrebu oživljava – kroz tekstove o tehnologiji, obrazovanju, radu i svakodnevnim izazovima, ovaj portal donosi sadržaj koji informiše, povezuje i mijenja perspektive.

Autor i pokretač portala, Tarik Hadžirović, sa trinaest godina izgubio je vid, ali ne i volju da razumije svijet i aktivno doprinese zajednici. Njegov pristup je iskren i praktičan, a priče koje dijeli ne služe samo da informišu, već i da otvore vrata prema drugačijem načinu razmišljanja o životu. Blindography nije samo zbirka savjeta ili ličnih iskustava – to je platforma koja poziva na dijalog, razumijevanje i širenje vidika. Savremena. Zanimljiva. Autentična.

Kako je nastao Blindography

Upoznajte Tarikovu viziju i priču o tome kako je sve počelo:

“Portal Blindography je pokrenut 1. septembra. Simbolično, prvog dana u mjesecu koji je počeo ponedjeljkom. Sjajan početak za nešto novo, zar ne? Znamo one naše izreke ‘Od ponedjeljka ne jedem slatko’ ili ‘Od prvog idem u teretanu’. Problem je što većinom to obećanje ne održimo. Ali mi ćemo svoje obećanje održati: sve što pišemo, bit će onako kako jeste. Naš slogan je jasan: ‘Gledaj drugačije, nauči više’.

Kao osamnaestogodišnjak koji je sa 13 godina ostao potpuno slijep, znao sam da želim stvoriti prostor koji povezuje slijepu zajednicu i širu javnost. Blindography je vodič, inspiracija i alat za sve koji žele razumjeti svakodnevicu slijepih i slabovidnih. Srećom, nisam sam – kroz platformu za igranje upoznao sam Nikolu Jovića, mog partnera u ovome i prije svega prijatelja. Njegova ranija ideja i moja motivacija spojili su se i tako je nastalo ovo što vidite danas.

Sve je krenulo slučajno. 2024. je bilo Evropsko prvenstvo u nogometu, a ja sam razgovarao s drugarom koji se u tom periodu igrao sa web stranicom i internet radiom na kojima bismo radili prijenose tih utakmica, onako za svoju dušu i uski krug ljudi. Bilo mi je zanimljivo, pa sam u avgustu napravio svoju stranicu. U početku sam više razvijao svoj stil pisanja nego samu funkcionalnost stranice, pa su blog članci često bili o sportu i raznim temama. Tek u junu ove godine smo počeli ozbiljno raditi na stranici i sada je mnogo funkcionalnija.

Na portalu dijelimo savjete o korištenju računara, pametnih telefona i drugih tehnologija, ali i priče o tome kako se snalazimo u školi, na poslu i svakodnevnim situacijama. Cilj je pokazati da život bez vida nije ograničen i da znanje, alati i motivacija mogu otvoriti potpuno novi svijet mogućnosti.

Blindography nije samo za slijepu zajednicu. Ovo je mjesto gdje svako može naučiti nešto novo i shvatiti da vid nije jedini način da se stvarno vidi svijet. Pogledajte portal, podržite zajednicu i osvijestite male stvari koje često prolaze pored nas. Svaka podrška pomaže da svijet bude bolje mjesto za sve!

Posjetite www.blindography.com i otkrijte svijet koji širi vidike.

Vaš klik i pregled može pomoći da zajednica koju rijetko vidimo bude snažnija i primjećenija.”