Retrospektivna izložba “Vrijeme i uspjesi Prve književne komune Mostar 1970-1992.”, autorice Ranke Mutevelić otvorena je večeras u galeriji Mak Muzeja književnosti i pozorišne umjetnosti Bosne i Hercegovine. Dizajnerica ove izvanredne izložbe je Tea Gaštan.

U toku 22 godine postojanja Prva književna komuna je sarađivala s najvećim imenima iz oblasti književnosti, likovne umjetnosti i nauke, a glavni urednik i upravnik bio je Ihsan Ico Mutevelić.

Autorica Ranka Mutevelić i sama je bila dio Komune, kazala je da ideja za ovu izložbu nije njena.

“Ico Mutevelić je 2004. u razgovoru za hercegovačke novine na pitanje da li je moguće obnoviti Prvu književnu komunu kazao da treba prvo napraviti retrospektivnu izložbu kako bismo se podsjetili šta je uradila Komuna i ona bi pokazala da li je obnova moguća ili ne. Sretna sam što sam u vihoru rata i poratnom vremenu uspjela sačuvati obimnu dokumentaciju Prve književne komune. To nije samo dokumentacija, to su blago i sjećanja svih onih koji su bili uključeni u njen rad”, kazala je Mutevelić.

Na otvorenju je govorio i Gradimir Gojer koji je često sarađivao sa Komunom i bio prijatelj i saradnik Ice Mutevelića.

“Ico Mutevelić je bio ne samo posvećenik knjige, on je knjige stvarao. Komuna je dala život brojnim rukopisima koji su trunuli dok ih Ico nije uzeo u svoje ruke. Da bi se Komuna obnovila potrebno je da bude mnogo više čitatelja na našem prostoru koji bi te knjige konzumirali”, kazao je Gojer.

Izložbu je otvorio prof. dr. Alija Pirić koji je napomenuo da je Komuna sudjelovala na svim najvažnijim međunarodnim sajmovima knjiga, od Zagreba i Beograda, preko Nice, Kaira i Frankfurta, te dobila 16 prestižnih nagrada.

“Pozivam vas da obnovimo Prvu književnu komunu, onako kako ju je sanjao i ostvario Ihsan Ico Mutevelić, a pred nama rekonstruisala autorica ove izložbe, gospođa Ranka Mutevelić, jer bismo tim činom ponovo ušli u red civiliziranih i modernih tokova knjige. I mnogo više!”, kazao je prof. dr. Pirić.

Direktorica Muzeja Šejla Šehabović kazala je da Prva književna komuna Mostar važna jer ovaj izdavački poduhvat bilježi kulturnu povijest Bosne i Hercegovine na jedan drugi način te da je ponosna što je sarajevska izložba otvorena upravo u ovoj instituciji.

Izložba je otvorena do 12. oktobra. Ranije je bila postavljena u Mostaru, a nakon Sarajeva biće izložena u Trebinju i Travniku.