Esmir Prlja je likovni umjetnik porijeklom iz Banje Luke. Diplomirao je na Akademiji likovnih umjetnosti u Sarajevu na kojoj je završio i postdiplomske studije. Profilirao se na polju ilustracije, stripa i animacije. Esmir je jedan od najprepoznatljivijih bosanskohercegovačkih strip autora čiji su rad i djelo prepoznati i priznati kako na domaćem, tako i na međunarodno nivou. Višestruko je nagrađivani autor za strip i animaciju.

Esmir je vizualni tvorac likova u stripu „Amnezija mali“ koji je nagrađen u kategoriji strip scenarija za najbolji bh. strip 2004. godine. Strip “Amnezija mali” govori o djetinjstvu poznatog superjunaka Amnezije koji se suočava s problemom s pamćenjem. Ovaj strip čije junake majstorski ilustruje Prlja, 2010. godine je nagrađen sponzorskom nagradom izdavačke kuće System Comics iz Beograda, na najvećoj strip manifestaciju u regionu „Salon stripa u Beogradu“.

Remake kultnog filma “Mad Max” koji potpisuje Prlja, pobjednik je prvog po redu bosanskohercegovačkog takmičenja Jameson Empire Awards “Done in 60 Seconds” temeljem čega je ovaj jednominutni film prikazan na dodjeli Jameson Empire DISS Awardsa 2013. godine u Londonu.

„Iza mene je dugogodišnja karijera na polju animacije i stripa. Ono što bih istakao kao jedan od najznačajnijih radova u mojoj karijeri jeste saradnja koja se tiče Top Liste Nadrealista na serijalu Nadreality Show, gdje sam radio ilustraciju i animaciju. Saradnja sa sarajevskim brendom Revolt Clothing, još od 2010. godine, za mene je uvijek posebno zadovoljstvo, s obzirom na to da moje ilustracije, prenesene na odjevne komade ovog brenda, dobivaju potpuno drugu dimenziju, što omogućava vidljivost mojih radova i među publikom koja nije strip fan.“

XIV Zimske olimpijske igre koje su se održale u Sarajevu 1984. godine i danas evociraju divna sjećanja i uspomene na jedan od najznačajnijih i po mnogo čemu najljepših događaja na našim prostorima. Da li se sjećate Olimpijade održane 1984. godine i kakve Vas uspomene vežu za nju? Koja je Vaša prva asocijacija kada se spomenu Zimske olimpijske igre održane u Sarajevu? 

„Naravno, lijepe uspomene i sjećanja vežu me za Zimske olimpijske igre koje su održane u Sarajevu 1984. godine. To je sportska manifestacija o kojoj su svi sa radošću pričali. Sjećam se da je nekoliko mladića i djevojaka, koje sam poznavao, učestvovalo na otvaranju olimpijskih igara, što je za nas djecu koji smo prijenos igara pratili putem TV-a predstavljalo posebno oduševljenje. Moja prva asocijacija na Olimpijadu ‘84, zasigurno je lik Vučka, kojeg  sam kao dijete s radošću crtao, nastojeći što bolje moj doživljaj olimpijskih igara i stiliziranu figuru maskote prenijeti na papir.“

Uoči Olimpijskih igara u Sarajevu 1984. godine prvi put je raspisan konkurs na kome su dizajneri mogli da predlože idejna rješenja olimpijske maskote. Od više hiljada pristiglih radova čitatelji dnevnih listova i gledatelji televizije za zvaničnu maskotu izabrali su Vučka, djelo akademskog slikara iz Slovenije Jože Trobeca. Kao profilirani dizajner, kako biste komentirali tadašnje idejno rješenje olimpijske maskote – Vučka, i da li je Vučko na određeni način u nekom periodu imao utjecaj na Vas kao umjetnika? 

„Činjenica da idejno rješenje olimpijske maskote Vučko ne izgleda zastarjelo čak i nakon 40 godina od održavanja Zimskih olimpijskih igara te da plijeni pažnju i osmijehe kod svih generacija još uvijek, govori o tome da je pobjednička maskota autora Joze Trobeca postojana kroz vrijeme i da je njegov kvalitet i stil nenadmašiv sve ove godine.

Da li je Vučko ostavio neki utjecaj na moj rad to ne mogu znati, ali znam da me taj karakter uvijek podsjeti na jedan lijep period mog života.“

Sarajevo 2024. – četrdeset godina poslije. Saradnja sa sarajevskim brendom Revolt Clothing i oživljavanje uspomena na Olimpijadu ‘84. Kako percipirate ideju sarajevskog brenda Revolt Clothing da animira umjetnike iz BiH i regiona za međusobnu saradnju u cilju zajedničkog stvaranja, prisjećanja na divna vremena i održavanje olimpijskog duha i 40 godina poslije? 

„Sarajevski streetwear brend Revolt Clothing, nastoji uvijek kroz svoje kolekcije uključiti mnoge afirmisane i neafirmisane autore iz regije i svijeta. Tako je i njihov projekat ‘Olimpijada 1984-2024’ okupio sjajne umjetnike, što mi predstavlja posebno zadovoljstvo jer sam i ja dio ove olimpijske ekipe. Rekao bih da obilježavanje i prisjećanje na Olimpijske igre, naročito kroz umjetnost, upotpunjuje jednu veoma pozitivnu priču koja je sastavni dio grada Sarajeva.“

I za kraj, prezentirajte nam svoj rad i ideju. 

„Karakter u kostimu Vučka koji s osmijehom na licu šalje pozdrave iz Sarajeva, savršen je prikaz vedrog olimpijskog duha koji je bio prisutan tokom Zimskih olimpijskih igara ‘84 godine te kao takav zaslužuje svoju ilustraciju!“