Umjetnica Aida Šehović i neprofitna organizacija Što te nema, u saradnji s arhitekticom Arnom Mačkić i njenim Studijem L A iz Amsterdama, otvorili su jučer izložbu „Cups of Memory“ u Kunstmuseumu Den Haag. Izložba, koja će trajati do 16. novembra, donosi snažnu priču o kolektivnom pamćenju i suočavanju s prošlošću.

Foto: Manka Rabije

Šehović i Mačkić kroz svoj rad istražuju kako zajednice koje su preživjele genocid mogu čuvati i prenositi vlastitu historiju. Dok Mačkić arhitekturu koristi kao sredstvo za dijalog i kolektivno sjećanje, Šehović već više od 20 godina posvećuje društveno angažovanu umjetnost temi genocida u Srebrenici. Njen projekat Što te nema, nastao 2006. godine, temelji se na nomadskom spomeniku koji se godinama postavljao širom svijeta – od Sarajeva do New Yorka i Toronta – s fildžanima bosanske kafe u čast svakoj od najmanje 8.732 žrtve genocida.

Foto: KM21-01

Prvih 923 fildžana, korištenih na prvom performansu u Sarajevu, sada su prvi put izloženi u Holandiji. Izložba u Hagu, okružena svjedočanstvima preživjelih i potomaka, nudi prostor za razmišljanje, nadu i potragu za svijetom bez genocida. Za Šehović i Mačkić, ovo je i korak ka stvaranju trajnog oblika spomenika Što te nema.

Foto: Velma Babić

Uporedo s izložbom, arhiva nomadskog spomenika pod nazivom Spatium Memoriae tokom 2025. godine putuje kroz evropske gradove poput Minhena i Graza, dok Što te nema nastavlja raditi na brojnim kulturnim i edukativnim projektima.

Foto: Natascha Reiterer

Jedan od važnih segmenata ovog djelovanja je i dokumentarni film ŠTO TE NEMA (2024), premijerno prikazan na Sarajevo Film Festivalu, a potom i u Francuskoj, Sloveniji, Njemačkoj i BiH. Film, zajedno s izložbama, radionicama i interaktivnim performansima, služi kao poziv na dijalog o genocidu, kulturi sjećanja i pravdi.